Blackthorne

Verdikt
85

Neobyčejná akční hra z poloviny devadesátých let, která řadou mechanik předběhla dobu a bezproblémově obstojí i v dnešní konkurenci. Je k zahrání i stažení zdarma, směle do toho.

Online

Prohlížeč (online hry)Prohlížeč (online hry)

ZdarmaDOS Games Online

Počítač

WindowsWindows

Oficiální stránky

Mac OS XMac OS X

Oficiální stránky

Další informace

Výrobce: Blizzard Entertainment
Vydání: 19. prosince 1994
Štítky: browser-gaming, zdarma, střílečka, retro, plošinovka, staré pecky, online hry, akční, online

Plošinovky z předminulé dekády se často podobají jedna druhé jak vejce vejci. Svalovec, podivní nepřátelé, hromada zbraní a nekončící kolotoč skákání a rychle odsýpající akce. Občas se ale vyskytl i projekt, který zažité mechanismy nabourával, měnil či inovoval. K takovým se řadí i plošinovka Blackthorne od Blizzard Entertainment ještě z doby, kdy o Warcraftu vědělo jen pár zasvěcených.

Jisté prvky blizzardího rukopisu byste nicméně rozeznali již zde. Trochu jiná, vybroušená hratelnost, hudba, co zabrnká na nostalgickou strunu, a opomenout samozřejmě nemůžeme ani výraznou podobu zdejších nepřátel s warcraftovskými orky. Tedy, až na to, že v Blackthorne na vás nevyrukují se sekerami, ale s brokovnicemi a granáty.

Základní premisa hry je poplatná době a žánru. Jde samozřejmě o projití úrovně plné nástrah, hádanek s prostředím a nepřátel. Na konci levelu se nechází výtah, který vás odveze do dalšího, kde se eskapáda opakuje. Blackthorne nicméně stojí za pozornost z jiného důvodu, a tím je neotřelý bojový systém spolu s hutnou atmosférou.

Hra je daleko rozvážnější a pomalejší, než by mohl být hráč retro plošinovek zvyklý. Přestřelky probíhají v pomalém rytmu, při němž je životně nezbytné se krýt a útočit v momentech, kdy je nepřítel zranitelný - protivníci se totiž dokáží schovávat před palbou úplně stejně jako vy. Podobný systém taktické střelby dnes naleznete v řadě her, ale v době, kdy Blackthorne spatřil světlo světa, se jednalo o řádně svěží prvek.

Hra má pohledný pixel art (kdysi se mu říkalo prostě "grafika", že), povedené zvuky, a jakmile se dostanete do jejího nezvyklého tempa, dokáže být prvotřídně strhující. Je k dispozici zdarma v online verzi bez instalace nebo v klientové verzi přímo od Blizzardu, kterou sice budete muset nainstalovat, ale zase pak nebudete potřebovat připojení k internetu. Pokud by se vám v prohlížečové variantě zdál obraz příliš trhaný, zkuste několikrát stisknout Ctrl + F12.