Beware

Verdikt

Útěk z komunistického Československa v řádně stylizované a na pohled dechberoucí formě. Datum vydání nadějného hororu ale zatím neznáme.

Další informace

Výrobce: Ondřej Švadlena
Štítky: česká hra, survival, horor, alternativní historie, auta, akční, závodní, od českých výrobců

Řidičský survival horor od Ondřeje Švadleny Beware, který představuje umělecky (a setsakra povedeně) stylizovanou vizi útěku z komunistického Československa v osmdesátých letech, se naposledy přihlásil o pozornost v roce 2018. Vyzkoušeli jsme tehdy demo, a byť bylo jasné, že se jedná o velmi ranou verzi hry, hutnou atmosféru jsme si nemohli vynachválit.

Ještě aby ne. Pochmurná, bezútěšná krajina, kterou dávno opustilo světlo, by byla schopná působit prvotřídní tíseň už sama o sobě, ale když se přidá ještě bezprostřední hrozba v podobě přízračných pronásledovatelů, kteří se nezastaví před ničím, aby vám znemožnili opustit zemi, je to teprve hnus, jak se sluší a patří. Obzvlášť ve chvíli, kdy vyletíte ze silnice, uvíznete v bahně a jen s bezmocnou hrůzou v očích marně protáčíte pneumatiky, zatímco se kolem valí siluety nemilosrdných děsů. Tfuj.

Nové video po delším období klidu dokládá, že se práce na hře nezastavila. Podívat se můžete třeba na pár nových zón, které se při zoufalém úprku proženou za vašimi bočními okny. A jistě není potřeba dodávat, že ani nově představená městská zástavba s lesem zlověstně rudých lamp nebo industriální zóny s obřími náklaďáky, co se vás snaží rozdrtit, nepůsobí zrovna radostným či bezpečným dojmem.

Pokud by vás z toho samotné přepadla chuť na trochu strachu za volantem, můžete... vyrazit na první dobrou zkusit poznat, jak dát přednost na nejstupidnějším kruháči v republice, kterým se pyšní překrásné město Plzeň. Ale kdyby onen strach měl být výhradně herní, zmiňovaná demoverze je stále ke stažení na IndieDB. Datum vydání plné hry nicméně autor zatím stále neoznámil.