Bayonetta

Verdikt
90

Pokud vás neuráží hrdinka, co se při boji jen tak mimochodem svléká, a nevadí vám střelený japonský humor, vězte, že krom toho je Bayonetta ještě jednou z nejlepších bojovek vůbec. Fanoušci akčních her nemusí vůbec nic řešit.

Počítač

WindowsWindows

19,99 €Steam

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

Xbox 360Xbox 360

Wii UWii U

Nintendo eShop

Další informace

Výrobce: PlatinumGames
Vydání: 11. dubna 2017
Štítky: japonský bizár, third person, bojová, humor, akční

Co se zdálo být zcela nemožné, stalo se skutkem. Legendární akční mlátička Bayonetta, u které nikdo nepočítal s tím, že by si ji někdy bylo možné zahrát i na počítači, zavítala na Steam, a to rovnou v remasterované verzi, která nabízí podporu moderních rozlišení a technologií. U příležitosti tohoto velepříjemného překvapení se pojďme podívat, o čem hra vlastně je, a proč na ní statisíce fanoušků nedají dopustit. Nápověda: Je to nejen proto, že se hrdinka jak vystřižená z učitelského porna při boji jen tak mimochodem svléká (ačkoliv to taky rozhodně nevadí, že), ale též kvůli náročnému, avšak neuvěřitelně propracovanému a uspokojivému bojovému systému.

Sedm let po vydání prvního dílu na X360 a PS3, a tři roky po vydání pro Wii U vtrhla extravagantní čarodějka Bayonetta i na PC. SEGA vydala titul od Platinum Games na Steamu, kde jej v remasterované verzi koupíte za krásných 20 euro. Pokud máte rádi bojovky a neměli jste tu čest, neváhejte, protože Bayonetta je jedna z nejlepších bojovek minulé konzolové generace, a někteří se budou i hádat o to, že je zcela nejlepší.

Na hře a jejím designu se nejvíce podepsal Hideki Kamiya, který stál u prvního dílu Devil May Cry – což by mělo být doporučení samo o sobě. Bayonetta je zběsilá, náročná, ale také nesmírně uspokojující akce, u níž chvíli trvá, než se dostanete do správného tempa. Jakmile se tak ale stane, chrlíte kolem sebe magii, speciální útoky i kanonádu ze zbraní, které má titulní hrdinka snad všude, včetně podpatků svých bot. K tomu má k dispozici i speciální „mučící“ komba, kdy protivníka třeba zavře do železné panny, a příjemně drzý až provokativní japonský humor.

Ten by mohl neznalé dokonce až zaskočit, pokud s ním ještě neměli tu čest. Ale i pokud nejste jeho fanoušky, stojí za to ho překousnout, protože akce, kterou hra nabízí, je tak frenetická, dynamická, a zkrátka skvělá, že by byla věčná škoda se o ni překvapit kvůli předsudkům. Na druhou stranu, máte-li ujeté vtípky ze země vycházejícího slunce rádi, baví-li vás anime typu Kill la Kill, budete u Bayonetty chrochtat blahem.

Z formální stránky potěší, že si SEGA a Platinum Games, kteří na PC portu pracovali, dali záležet. K dispozici je až 4K rozlišení a 60 FPS (ve filmečcích jen 30 FPS). Najdete zde i podporu klávesnice a myši, ale upřímně řečeno si neumíme představit, který heretik a masochista by hrál takovouto bojovku bez gamepadu. V portu jsou vylepšené stíny, anisotropické filtrování, anti-aliasing, SSAO nasvícení a fajnšmekři ocení fakt, že k dispozici je anglický i japonský dabing.

Neexistuje důvod, proč byste si neměli Bayonettu zahrát, pokud netrpíte odporem k bojovkám, neděsí vás silné ženské hrdinky nebo přebytek agilních vlasů.