Battlezone 98 Redux

Verdikt
70

Starého psa novým kouskům nenaučíte, ale někdy to zkrátka ani není potřeba. Battlezone je toho důkazem, protože i ve své původní podobě dokáže navzdory konkurenci zaujmout zajímavým mixem hratelnosti a klasického zpracování.

Další informace

Výrobce: Big Boat Interactive
Vydání: 18. dubna 2016
Štítky: sci-fi, hd remake, akční, strategie

Remaster, remake či reimaginace. To jsou pojmy, které stále častěji hýbou herním světem, a jen těžko už dneska najdete značku, které by se tato svého druhu mánie vyhnula. Do zástupu se přidává i trošku pozapomenutá série Battlezone. Mix strategie a akce z roku 1998, který se ale nezalekne ani současné konkurence a s přehledem to natře i o dekádu mladším! Retro pojetí jednak táhne, a když je navíc zakonzervováno ve své původní podobě podobně jako právě v případě Battlezone 98 Redux, nelze mu odolat!

Bez růžových brýlí 

Podobně jako si lidé pořizují starožitnosti, protože mají příběh i osobitou tvář, pořídí si i Battlezone 98 Redux. Jde totiž o titul, kterému nechybí osobité pojetí, což pramení z faktu, že to vzal zkratkou rovnou z devadesátek. Jeho bizarní retro nálada vás uhrane i navzdory na první pohled zcela skrytým kvalitám.

Ano, Battlezone může vypadat na dnešní poměry odpudivě, neovládá se nic moc a zápletka vám způsobí bolehlav. Jde ale také o nevšední žánrový mix akce a strategie, který překvapivě funguje i po tolika letech, aniž by odradil hráče původní hry neznalé. A protože jich bude hodně, není od věci mluvit o Battlezone v kontextu současné herní produkce, aniž bychom si nasazovali růžové brýle.

V takovém případě je ale třeba se pousmát nad zápletkou a vůbec příběhem, který patří do devadesátek. Alternativní výpověď o studené válce je minimálně přitažená za vlasy a rozhodně nepatří mezi nic výjimečného. Nevinně seriózní podání v kombinaci s naprosto nekompromisními hláškami ale dělá z Battlezone zvláštním způsobem neskutečně zábavnou záležitost. Humor je to sice v drtivé většině případů nechtěný, ale když se postavy začnou předhánět v tom, která urazí komunisty kreativnějším způsobem, vykouzlí to (obzvláště v dnešních politicko-kulturních konotacích) unikátní atmosféru.

Nadčasový mix 

Battlezone boduje především konceptem hybridního žánru, který se od roku 1998 prakticky vůbec nezměnil, a ani to není potřeba. Mix akce a strategie působí neskutečně moderním dojmem - jednomu se nechce věřit, že kombinace všemožných vozidel, stavění vlastní základny a konečně i samotných soubojů je 18 let stará. Až tak plynulou a koherentní hratelnost hra nabízí.

Jde o přeskakování mezi vozidly, těžení surovin a následné rozmýšlení, zda bude k užitku třeba satelit, který poskytne taktickou výhodu, nebo naopak upřednostníte větší bojový arzenál. To všechno má svůj smysl a mírou komplexity uspokojí i kované stratégy. Označit však Battlezone jen za strategii, nebo naopak za akci, ale není možné. Užijete si totiž od každého trošku.

Tedy za předpokladu, že se vám podaří se s Battlezone skamarádit. Jde totiž o titul, který se nebojí mírně překombinovaného ovládání, a spousta možností kráčí ruku v ruce s otřesným uživatelským rozhraním, které nezapře svůj věk. Klávesových zkratek je více než kolik má člověk prstů na rukách, a bohužel se bez nich neobejdete. Co je horší, nelze ani vytvářet skupinky jednotek, a když už zvolíte možnost poslat třeba všechno do útoku, na členitějším terénu se jednotky vydají napříč celou mapou.  Jde ale o obecný problém řady strategií. Akční složka hry je navíc bezproblémová a zvuk lámajících se kostí obyčejných vojáků o vaše bojové vznášedlo uspokojí i ty největší fanoušky Carmageddonu.

Milovníci retro zábavy bezesporu docení grafiku, která je věrná datu svého vzniku. Vylepšení doznaly pouze textury a Redux lze spustit bez obtíží na moderních systémech i ve vysokém rozlišení. Nejde ovšem o žádnou hipsteřinu, ale o poctivou grafiku, která má styl. A přestože hlavně povrchy jednotlivých planet vizuálně zestárly a působí ploše, modely lodí například ujdou i dnes. Žádné zázraky však logicky nečekejte! Obrázek si ostatně můžete udělat sami, ale věřte, že v pohybu to sluší Battlezone o chlup více než na statických obrázcích.

Když včera znamená dnes 

Redux jednoduše nezapírá identitu původní hry – čím byla hra před lety, tím je i dnes. Nevychází vstříc době, ale přitom je jí díky nadčasovému konceptu poplatná takovým způsobem, že ani nově příchozí neodradí. Vzhledem k tomu, že nabízí akci i strategické vyžití, navíc jen těžko hledá konkurenci. Navrch hra nabízí dvojici solidních kampaní s dobře navrženými misemi, které hráče nutí jak k akci, tak k taktickým úkonům, a k tomu dostanete i skvělý multiplayer s 30 mapami a plnohodnotnou podporu modů.

Ani Battlezone ale samozřejmě není bez chyb a technických problémů. Na Windows 10 hra často padá a v době recenzování fungovaly servery nárazově, což mělo za následek jak potíže s hraním multiplayeru, tak i problémy s achievementy. Jednou se dokonce hře podařilo i ztratit save. Jde o pozůstatky původního enginu, který se s moderními systémy někdy nekamarádí. Jsou to ale problémy, s nimiž se snad tvůrci rychle popasují. A pak už bude Battlezone 98 Redux výborná hra sice ze staré školy, ale pro moderní dobu.