Battlefield: Bad Company 2 - Vietnam

Verdikt
81

Vietnam je multiplayerový přídavek nevhodný pro členy hnutí Hippies, všem ostatním ho rádi doporučíme. Pětice vynikajících map věrohodně servíruje atmosféru vietnamské války, a když k tomu přidáte nové zbraně a obecně přístupný způsob multiplayerového hraní Battlefield: Bad Company 2, tak je z toho stěží odolatelné vábení.

Počítač

WindowsWindows

9,99 €Steam

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

$14,99PlayStation Store

Xbox 360Xbox 360

Xbox Store

Další informace

Výrobce: EA DICE
Vydání: 18. prosince 2010
Štítky: fps, vietnam, válečná, střílečka, multiplayer, datadisk, akční

Hraní Battlefield Bad Company 2 má účinek jako velký hrnek kávy. I když budete válčit pozdě do noci, všechna střelba, exploze granátů, projíždějící tanky a budovy hroutící se v oblacích prachu se tak intenzivně zařezávají do mozku, že ničí jakékoli myšlenky na spánek. Za takovým zážitkem stojí jedinečný pohon hry – engine Frostbite, který předvádí destrukci prostředí v nevídaném měřítku. Jedním výstřelem z RPG nebo granátometu zničíte půl baráku, pokácíte strom nebo alespoň rozstřelíte povalující se bednu.

A nejen to. BFBC2 je hra se špičkovým ozvučením. Během boje mnohdy střílíte nejen na nepřátele, ale zmáčknete spoušť už jen kvůli tomu úžasnému zvuku výstřelu. Tohle bezkonkurenční válečné peklo, které dobře funguje i v multiplayeru, nyní ukáže času záda a z moderní doby se přenese do vietnamské války. Přídavek Vietnam je čistě multiplayerový, využívá popularity online hraní BFBC2 a zároveň ho skvostně oživuje.

Vietnamský armagedon

V multiplayeru je k přežití nutný neustálý pohyb. Na chvilku se zastavíte a už si vás najde odstřelovač. Přestože to dobře víte, při prvním hraní přídavku Vietnam si stejně nepomůžete, budete stát a kochat se pohledem na vyšperkovanou krajinu map. Přesněji na pět nových map, přičemž každá má svoje unikátní aroma i styl. Bezpečně dávají najevo, že jste ve Vietnamu, a jsou vždy lehce inspirovány skutečnými vojenskými operacemi a místy bojů, alespoň svou základní charakteristikou.

Na mapě Hill 137 budete dobývat nebo bránit kopec sežehnutý napalmem, rozrytý granáty a posetý obrannými bunkry Vietcongu. Mapa vyvolává dojem, že bojujete o známý Hamburger Hill, ten má však ve skutečnosti označení 937. Podobně je na tom nejoblíbenější a největší mapa Operation Hastings - jedna operace se tak skutečně jmenovala a bitva opravdu probíhala mezi řekami a mosty. Na mapě Phu Bai Valley se zase podíváte do menší rovinaté vesnice s polorozpadlými chýšemi (během bitvy jejich rozklad dokončíte) rozdělené rýžovými poli. Na hraní obtížná je mapa Vantage Point s vesnicí na kopci, ze které terén padá v kaskádách rýžových polí zpátky do údolí. Svoje kouzlo má i podlouhlá mapa Cao Son Temple, kde je úkolem dobýt nebo ubránit ruiny kláštera.

Mapy jsou většinou menších rozměrů, tak akorát vyhovující potřebám hry. Překážky jsou šikovně rozmístěny, lze postupovat takticky a na nepřítele narazíte vždy během pár sekund. Když jsou v bitvě k dispozici tanky, je na mapě přesně tolik místa, aby projely a šlo je efektivně využívat. Snad jen vrtulníky mají poněkud omezený prostor k manévrům, ale to až tak nevadí, hlavní dění se odehrává na zemi. Zákopy s důmyslně umístěnými tunely, houštiny, spousta drobných výmolů, kopečků i skal dávají hraní Vietnamu osobitou a nezaměnitelnou tvář. Stejně jako nové zbraně, modely vojáků i ozvučení.

Grilování a vozítka

Přítomné zbraně i vozidla jsou nové, odlišné od původní hry a hlavně jsou hned všechny dostupné. Kromě samopalu Thompson, na který potřebujete větší hodnost a pušky Garand, jež vyžaduje vlastnit alespoň dvě hry série Battlefield, si můžete zastřílet s čím chcete. Oproti původní hře, kde se přístup ke zbraním dávkuje, zde trošku chybí ta správná motivace a odměna za přibývající zkušenosti. Avšak stále zůstává postup v hodnostech a odemčení několika specializací, což mě stačilo k armádnímu štěstí.

Se zbraněmi se vracíme do šedesátých let a optické zaměřovače budete kromě odstřelovaček hledat zcela marně. Vzhledem k menším rozměrům map (až na Operation Hastings) se boj hojně odehrává na kratší vzdálenost a nejsou ani moc potřeba. Absolutní prim hrají automatické zbraně s velkou kadencí, s nimiž pošlete spršku kulek nepříteli do ksichtu v momentě, kdy se skoro srazíte v zákopu. Mezi nejoblíbenější kvéry patří určitě americká klasika M16 A1 a severovietnamská kropička AK 47. Tyhle sapíky, dostupné při hraní za třídu Assault, budou nejčastější příčinou vaší smrti, tedy hned po odstřelovačkách, jako jsou M21 nebo M40 přítomné ve třídě Recon. Hrajete-li raději za bandu Engineerů, sáhnete po známém ruském samopalu PPSh a zdravotníci určitě ocení objemný zásobník u kulometu M60.

Hodně propagovaný plamenomet při hraní nevyniknul. Na krátkou vzdálenost je sice devastující, ale jakmile ten ohňostroj spustíte, plameny i kouř zakryjí výhled a grilovačka netrvá moc dlouho. Většinou vás za chvilku někdo sejme - není nad přesnou práci pušky nebo samopalu. Je tady i pár speciálních kousků výzbroje, bez nichž si boj nelze představit. Například často využívaný granátomet M79"Blooper“, protitankové miny, nalepovací svazky výbušnin nebo protitankový RPG-7. Zbraně i vozidla jsou dostupné pro všechny, bez ohledu za jakou stranu hrajete. Zmínit musíme i jejich božské ozvučení a parádní otřískaný vzhled ladící s ošuntělou postavou vojáka. Graficky se hra rozhodně povedla a na každém modelu zbraně, uniformy nebo vozidla je vidět kus práce a pečlivost, s jakou si autoři pohráli s detaily. Však to vidíte na obrázcích.

Ve hře je celkem šest vozidel. Pokud je v týmu šikovný tankista, máte podstatně větší šanci na výhru. Tank M48 Patton nebo T-54 dokáží ovládnout bojiště, a není-li po ruce někdo s RPG nebo výbušninou, dokáže na hodně dlouho zatápět. Z dalších rychlých přibližovadel tady je srandovní a neozbrojený Tuk-Tuk, dále dva džípy s kulomety, loď a slavný vrtulník Huey. Ten je vyzbrojen raketami, kulometem a ještě si k němu může přisednout střelec a kropit zem z vlastní zbraně. Před touto létající pevností je třeba se mít na pozor, možná je až přehnaně odolná.

Vietnamský zážitek

Multiplayer je především o lidech a pro hraní BFBC2 Vietnam to platí také. Pokaždé záleží, jaký tým na serveru chytíte. Mnohdy se stane, například na mapě Vantage Point a v módu Rush, že budete hrát se slabším vietnamským týmem a protivník vás doslova přibije hned v první nepříliš šťastně designované části mapy. Uzavření v korytu řeky ohraničeném skalami, na nichž stojí Amíci a házejí granáty jako rýži na svatbě, není moc zábavné. Kromě více otevřené Operation Hastings a Phu Bai Valley, má zbytek map několik slabších míst, která se projevují zejména při modu Rush, kde jedna skupina dobývá stanovené body jeden za druhým.

Daleko lepší je hrát mod Conquest, na jehož začátku každá strana zabere několik svých opěrných bodů a není utiskována a masakrována jako prasata na jatkách. Avšak počet velmi dobrých bitev výrazně převažuje nad těmi špatnými a vždy máte také možnost se od bandy lam odpojit a zkusit to jinde. Conquest a Rush jsou nejvíce hrané módy a jen minimum serverů nabízí další dva - Squad Deathmatch nebo Squad Rush.

Vietnam pevně chytne, svou atmosférou připomene starý dobrý český Vietcong a svým přístupným multiplayerem si dokonale omotá kolem prstu. Odpustíte mu jemná nedoladění map, účinnosti zbraní i sem tam chybu v grafice. Vietnam je vhodný pro veterány BFBC 2, jimž přináší příjemnou změnu prostředí i způsobu hraní. Kdo nikdy tuhle hru nevyzkoušel, nebojíme se Vietnam označit jako hodně dobrý důvod si ji pořídit.