Battle for the Galaxy

Verdikt
70

Postavte základnu, vylepšete jednotky, a ukažte ostatním, zač je toho galaxie. Osvědčený vzorec stále bezproblémově funguje, jen škoda poměrně agresivního obchodního modelu.

Další informace

Výrobce: AMT Games
Vydání: 20. března 2015
Štítky: sci-fi, platby uvnitř hry, zdarma, browser-gaming, free-to-play, multiplayer, vojenské, mobilní hry, v češtině, online, strategie

Když si nějakou hru do svých zařízení stáhne několik milionů hráčů, většinou se nejedná o nějaký nesmysl. Battle for the Galaxy tento předpoklad potvrzuje. Nejde sice o něco převratně originálního, a vcelku vtíravý obchodní model kazí zážitek úplně stejně jako v desítkách jiných her "zdarma", ale hra v základu funguje, dívá se na ní příjmně, dobře se ovládá a na hraní zkrátka nepůsobí špatně.

Battle for the Galaxy vám nebude ani představovat žádný příběh či dějovou linku, a to prostě proto, že žádnou nemá. Zaměřením hry jsou čistě souboje proti ostatním hráčům, respektive proti obranám jejich základen. Boje probíhají asynchronně, tedy při účasti pouze jednoho hráče, zatímco ovládání základny obstará počítač. Vzhledem k tomu, že svým jednotkám nemůžete přímo určovat cíle, je to v podstatě fér, protože chytře umístěná věž dokáže nadějný útok proměnit v jatka.

Hra má dvě stěžejní části. Jednou je stavba a vylepšování vlastní základny, kdy se snažíte co nejinteligentněji osázet svou bázi různými obrannými strukturami, věžemi, raketomety a podobně. Přidejte zdi, vylepšete elektrické ploty, a získáte místo, které bude nutně muset v každém útočníkovi budit posvátnou hrůzu.

Druhou částí jsou pak nepříliš překvapivě útoky na ostatní. V nich klikáním pouze určujete vstupní místa jednotek, všechno ostatní už obstará automatizovaný boj. Co se tedy strategického uvažování týče, spadne na vás v podstatě jen úkol odhadnout, kudy se vaše armáda co nejrychleji dostane k eliminaci protivníkových věží, a kolik vojáků chcete poslat na zteč - to aby případné dobytí nebylo nakonec nákladnější, než kořist, kterou jím získáte.

Hra má poměrně bohaté technologické stromy, nabízí dost velkou variabilitu jednotek, dobře se na ní dívá a intuitivně se ovládá. Takže všechno, jak má být. Hlavní výtkou je, krom nulové snahy o jakoukoliv invenci a neumětelského českého překladu, nastavení obchodního modelu, který vám podsouvá nákup krystalů za skutečné peníze, kam se jen podíváte. Rovněž vás nejspíš nepřekvapí, že bez této zelené měny trvá vylepšování některých budov klidně den a více skutečného času, a to poměrně brzy ze začátku, nebavíme se zde o žádných pokročilých úrovních. Takto ostrá "křivka" placení u hry jednoduše nepotěší. Pokud vám ale čekání nevadí, nebo jste zvyklí občas upustit nějakou tu korunu, není Battle for the Galaxy špatná volba.