Batman: Arkham Underworld

Verdikt
68

Mobilní strategie ze světa netopýřího muže, která se pěkně hraje, ztrácí se bohužel v opakování misí a vlastní bezvýraznosti.

Mobilní zařízení

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Turbine Inc.
Vydání: 14. července 2016
Štítky: time management, mobilní hry, superhrdinové, zdarma, platby uvnitř hry, akční, strategie

Batman: Arkham Underworld se nachází v zajímavé pozici. Vychází z úspěchu počítačové a konzolové série akčních her s Batmanem v hlavní roli, čemuž odpovídá i celkově vysoká úroveň prezentace. Souběžně s tím však hra míří do kategorie free-to-play mobilních titulů, kterou už drahnou dobu ovládají projekty jako Clash of Clans a jemu podobné. Otázka je, jestli z téhle kombinace může taky vzniknout úspěšná hra. A odpověď? Tak nějak by mohla.

Jste-li fanoušky strategií, možná v Batman: Arkham Underworld naleznete překvapivě funkční zábavu. Hra vás vrhá do role vůdce jedné ze zločineckých frakcí města Gotham a dává vám úkol vybudovat z ní nejsilnější kriminální živel celého tamější podsvětí. Budete tedy stavět a vylepšovat budovy a také rekrutovat populární superpadouchy batmanovského univerza. Ty lze následně vysílat společně s řadovými vojáky na všemožné mise, čímž si zajistíte plynulý příliv zkušeností k upgradování základny a schopností jednotlivých postav.

Nápad se záporáky jako klíčovou herní mechanikou je vážně chytrý a dodává hře na atraktivitě. Jednak má hráč možnost setkat se s mnoha známými zločineckými tvářemi a za druhé hře dodávají na zábavnosti a variabilitě. Každý ze záškodníků totiž disponuje vlastním a od ostatních odlišným souborem schopností. Budete tedy mezi nimi často volit v závislosti na tom, do jakého úkolu se zrovna budete pouštět.

Vedle provádění nepravostí v offline režimu se také můžete vydat škodit do sídel dalších hráčů. Potřebujete k tomu jen internetové připojení. Může se také stát, že se někdo naopak pokusí vloupat do vaší základny. Proto je také užitečné při její stavbě věnovat pozornost rozestavění obranných prvků.

Tohle celé dohromady drží relativně slušně. Pořád máte co dělat, hře se neustále daří vyvolávat ve vás pocit, že opravdu stoupáte po zločineckém žebříčku Gothamu vzhůru. Záměrem tvůrců překvapivě není ani vás zruinovat. Navzdory tomu, že Batman: Arkham Underworld nabízejí zdarma ke stažení a k dispozici jsou mikrotransakce, plyne na vaše konto nezbytná měna v poměrně slušném množství. 

Největší potíž, která s titulem vyvstává, je repetetivní náplň. Byť o vyžití budete mít vždy postaráno, po chvíli se přistihnete, že se při plnění v bledě modrém stejných zadání začínáte docela nudit. Hře by rovněž neuškodil nějaký "vlastní obličej". Underworld se hlásí k sérii Arkham, ale přitom v něm nezůstává nic, co by si člověk s oněmi výtečnými akčními hrami spojil. Rozhodně nečekejte výborný arkádový soubojový systém, jímž se značka proslavila. Všechno je tak ve výsledku takové nemastné neslané. I za titulního Batmana si ve skutečnosti v podstatě nezahrajete. 

Je však spravedlivě třeba říci, že padoušský ansábl není z nejhorších. Harley Quinn, Killer Croc, Scarecrow nebo Hádankář, všichni dodávají hře určitý náboj. A hlavně kvůli nim coby inovaci v usedlém žánru strategií v podobě silných postav s vlastními přednostmi se po Batman: Arkham Underworld vyplatí sáhnout. Hra je to i pěkně poskládaná a vstřícná, co se monetizace týče. Jen kdyby se jí dařilo bavit i po delším čase a kdyby byla výraznější. I tak jde možná o nejlepší Batman titul na mobilních platformách, třebaže to není kdovíjaká vizitka.