Balatro

Verdikt
90

Balatro je jako zjevení. Hra, která vás pohltí a nebudete na ni moci přestat myslet. Velká škoda, že dosud není dostupná pro telefony, kde by se vyjímala.

Další informace

Výrobce: Playstack
Vydání: 20. února 2024
Štítky: karetní, logické

Nejhorší, co se může recenzentovi při práci stát je, že se do hry zblázní. Že ji hraje stále dokola, místo aby se konečně vrhnul na psaní recenze. A to se mi přesně u titulu Balatro stalo. 

Rovnou říkám, že Poker mě nikdy nebavil. Chápu jeho silné stránky, ale ono čtení soupeřů a čekání na správný okamžik mě prostě nikdy nechytlo. Balatro bere základy pokeru, ale přetvoří je v něco úplně nového. Do mixu přidává taky rogue-like prvky. Věřte mi, že tahle hra je mnohem víc vzrušující, než jak to asi z následujícího textu bude působit. Ale pojďme to zkusit. 

K dispozici máte běžný pokerový balíček a do ruky si líznete 8 karet. Z nich musíte až pět zahrát, abyste vytvořili jednu z běžných pokerových sad. Však to znáte – postupka, pár, dva páry, full house a podobně. Pokud tyto sady nemáte zažité, nezoufejte. Dostanou se vám pod kůži asi tak za 5 minut hraní. Hra vám okamžitě ukáže, kolik čipů za dané karty dostanete. Čipy jsou něco jako vítězné body, kterých potřebujete určitý počet, abyste mohli postoupit do dalšího kola. 

Vtip je v tom, že tato hra pracuje s násobiči. Každá karta vám přidá svoji hodnotu v čipech, které se následně znásobí dle typu pokerové sady. To je docela jednoduché, snažíte se hrát co nejlepší sady a pokračovat dál. Jenže tady to teprve začíná být zajímavé. Do hry přicházejí karty žolíků, kterých má hra v zásobě na 150. Každý přináší nějakou unikátní schopnost. Třeba vám přidá 12x násobič, pokud zahrajete postupku. Nebo přidá 2 čipy za každou zbývající kartu v balíčku. Možnosti jsou nekonečné a umožňují se vám specializovat – třeba že srdcové karty budou dávat větší násobič, nebo že každý full house bude extra bodovaný. 

Bez těchto zlepšováků se daleko nedostanete, protože brzy cíle úrovní narostou do astronomických čísel. Další fór této hry je, že vedle žolíků můžete zcela modifikovat vlastní balíček. Můžete do něj přidávat hrací karty, měnit jejich hodnoty i barvy, dávat jim speciální schopnosti apod. Máte lépe bodované srdcové karty? Dostaňte jich do balíčku více! A zapomenout nesmím ani na tarotové karty, které vám dají jednorázové bonusy.

Poslední typ karet, které zde musím nutně zmínit jsou planety. Ty totiž vylepšují samo bodování pokerových sad. Zmíněná postupka může mít najednou ještě lepší násobič než na začátku. A opět si vybíráte, kterou cestou se vydat. Vidle vám do toho mohou házet různí bossové. Každá třetí úroveň přináší nějaké zvláštní omezení. Třeba, že jednu z barev nebudete bodovat, že musíte odhazovat extra karty, že máte méně karet v ruce. Ale třeba také to, že každou pokerovou sadu smíte bodovat pouze jednou. Tyto úrovně vás donutí o hraných kartách přemýšlet v úplně jiném světle. 

Balatro je vysoce návyková záležitost. Ano, tahání karet z balíčku může být trochu náhodné, ale vy tomu jdete vždy naproti nejen úpravou balíčku, ale také využíváním možnosti odhazovat karty, nebo hrát z ruky karty, které neobodujete, jen abyste se jich zbavili a udělali místo pro nové. Věřte mi, že čím víc se do hry ponoříte, tím více jí propadnete. Nakonec musím říci, že je jediné štěstí, že zatím není dostupná pro telefony. To bych už skutečně nedělal nic jiného.