Badland

Verdikt
79

Snaha doletět se svou příšerkou co nejdál nabírá na zábavě především v lokálním multiplayeru. I osamělý hráč však ocení zajímavý nápad a především fantastickou audiovizuální stránku. Oproti svým počátkům však Badland nabralo také neduhy mobilních her, které mu vůbec nesvědčí.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Windows PhoneWindows Phone

Windows Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Frogmind
Vydání: 4. dubna 2013
Štítky: dobrodružná, plošinovka, arkáda, zdarma, multiplayer, platby uvnitř hry, více hráčů u jednoho zařízení
Lidstvo je neuvěřitelně kreativní druh. Videohry, a především ty tituly, které dokáží v kontextu přeplněnosti trhu originálními projekty zaujmout i dnes, slouží jako perfektní příklad. V rámci trhu mobilních her tuto diskuzi naposledy otevřela cenami ověnčená arkáda Badland.

Podstata hry se přitom nijak neliší od mechanismu jiných titulů. V praxi jste se snažili dotykem udávat výšku samostatně letící příšerce jménem Clony a bezpečně ji provést ze startu v levém okraji displeje až na konec úrovně. Vyhýbat se překážkám. Zkrátka nešlo o nic přehnaně inovativního. Velikost Badland spočívá až v obohacení hry rozmanitými bonusy, které mění atributy letu a mění ho v zábavnou logickou hříčku.


Ony bonusy zahrnují možnost Clonyho příhodně naklonovat, smrštit, nafouknout do obřích rozměrů anebo ho učinit přilnavým na všech površích. Tento prvek do hry přináší strategickou rovinu. Najednou si musíte uvědomit, že než dorazíte k malé skulince, musíte se před tím adekvátně zmenšit. Ústí to v třeskutě zábavnou hratelnost, a to nejen v režimu pro jednoho hráče rozděleného na jednotlivé úrovně. Do úplně nové dimenze se hraní dostává hlavně v momentě, kdy se okolo tabletu sejde více hráčů a vzájemně si škodí ve snaze vyhrát. 

Badland nemá zvládnuté na jedničku pouze ryze herní vlastnosti, nýbrž také otázku prezentace. Ještě dřív než totiž odhalíte podstatu konceptu hry, vás za srdce chytne úžasně malovaná pohádková grafika. Výtvarníci Badland využívají coby stěžejní nápad kontrast světla a stínu, statického barevného podloží a siluet jednotlivých objektů. A výsledek je skutečně dech beroucí. Připočtěte si vhodně minimalistický zvukový doprovod a máte zážitek, který vám jistě utkví v hlavě.


Možná se podivujete, proč se tedy v pravém horním rohu stránky neskví absolutorium nebo podobně vysoká známka. Inu, především proto že vedle všech kladů titulu se autoři Badland musí pořádně zastydět za implementaci nevybíravého monetizačního modelu Android verze, z jejíhož tábora se rekrutuje většina uživatelů. Omezený herní čas, zhlížení otravných reklam a následná platba za jejich odstranění, to jsou odpudivé praktiky, s nimiž nelze souhlasit. Za to a za malý počet prostředí, což vede k lehké monotónnosti, patří jasný palec dolů. 

A je to škoda. Kdyby tvůrci rovnou nabídli klasický model jednorázové koupě, šlo by o celku mluvit bezmála v superlativech. Takhle nezbývá než strhávat body někde, kde to děláme velmi neradi.