Bad Piggies

Verdikt
82

Strategičtější odbočka od Angry Birds vás dosyta nechá vyblbnout se stavěním vozidel pro zlotřilá prasátka. Je vtipnější, chytlavější a a vydrží déle než její předloha, bohužel na cestě poztrácela něco ze své variability a intuitivnosti.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Windows PhoneWindows Phone

Windows Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Rovio
Vydání: 27. září 2012
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, hlavolamy

Hříčka Angry Birds slavila před lety na mobilních platformách bezprecedentní úspěch a obecně definovala nový standard pro to, jak slovo úspěch vůbec vnímáme. Finští vývojáři ze studia Rovio nicméně věděli, že jim hra nebude generovat slávu a pohádkové zisky do konce dnů. Určité iniciativy o jejího nástupce probíhaly už relativně krátce po vydání originálu, nicméně pokračování jsme se dočkali až v roce 2012 v podobě titulu Bad Piggies. Ten obracel koncept původní hry naruby a nechal nás v roli záškodnických čuníků stavět rozličná vozidla, s nimiž jsme se měli probojovat až na konec úrovně. Jak to fungovalo v praxi?

Lze říci, že dokonce o něco lépe než v případě Angry Birds. Herní principy jsou opět velmi snadno uchopitelné. Hráči je k dispozici dána čtvercová síť a především také inventář se všemožnými rámy, koly, balónky nebo vrtulemi. Z dostupných součástek je třeba v rámci sítě poskládat funkční vozidlo, s nímž by prasátka úspěšně dojela anebo doplachtila na konec dané tratě.


Je trochu škoda, že provedení oproti prezentaci nápadu trochu pokulhává. Ne vždy vám bude zcela jasné, od jakého lesa se musí na právě řešenou hádanku, ba co hůř, provedení je především v počátcích relativně lineární, takže v případě, že na řešení přijdete, jste na dalších několik úrovní doma, protože nesejde na tom, zda vaše autíčko nakonec navrhnete o jednotku delší nebo ne. 

Hratelnost se přitom neopírá jen o kreativitu vaší mysli, ale rovněž o příhodné načasování. Ne zřídkakdy budete muset donutit váš stoupající stroj zase klesat prasknutím balónku, vypnout pracující motor nebo se přičinit u další podobné situace. Což je velmi svěží nápad, jak už ovšem bylo řečeno, své plné zužitkování najde až v pozdějších fázích hry. Ta nabízí stovky levelů, přičemž obtížnost těch pokročilejších stoupá k příjemné výzvě. To už hra plně odhaluje své karty a vy v tuto dobu konstruujete bizarní stroje o obrovských proporcích s desítkami zlepšovadel a máte na výběr z několika cest, jak zadání splnit. Nejvíce prostoru k vyblbnutí vám dává tzv. Sandbox režim, v jehož režii dostanete úkol a rozsáhlé pískoviště k prozkoumání dle vlastní libosti. 


Na závěr zbývá pochválit systém hodnocení hry, který se zde chytře neodvíjí čistě jen od získaného skóre jako spíš budete tentokrát odměňováni za splnění specifických úkolů. Mezi ně může patřit prosté sebrání předmětu po cestě, ale taktéž dovedení úrovně do šťastného konce v rámci časového limitu nebo musí být dodržena podmínka, že nepoužijete určitou součástku při konstrukci. 

Prasátka v Bad Piggies v konečném důsledku působí oproti svým starším sourozencům méně intuitivně a občas zbytečně omezují, na druhé straně jsou však po většinu času chytřejší, mají svůj jedinečný styl a a roztomilost a co nejdůležitější, baví déle a lépe.