Bad North: Jotunn Edition

Verdikt
90

Bad North nabízí nečekanou strategickou hloubku, vyzývavou obtížnost i perfektní zpracování. Je dostupný pro celou plejádu platforem, obzvláště však vyniká na telefonech.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Ostatní platformy

PočítačPočítač

Microsoft Store
Koupit
14,99 €Steam

Počítač

Mac OS XMac OS X

App Store
Koupit

Konzole

PlayStation 4PlayStation 4

PlayStation Store

Xbox OneXbox One

Microsoft Store
Koupit

Nintendo SwitchNintendo Switch

Nintendo eShop

Další informace

Výrobce: Raw Fury
Vydání: 16. listopadu 2018
Štítky: severská mytologie, mobilní hry, strategie

Když se řekne mobilní strategie, jsem zpravidla na pozoru. Trhu nyní vládnou čekací free-to-play hry, i když pár výjimek se najde. Třeba moje oblíbená The Battle of Polytopia. Nyní k nim přidávám další, dnes recenzovanou Bad North: Jotunn Edition.

Jakmile hra pracuje se severskou tématikou, zpravidla je hráč nájezdníkem a musí vyplundrovat co nejvíc osad. Tentokrát je situace otočená a vy se stanete obránci ostrovů rozesetých na moři. Jde o kampaňovou hru, kdy pro každé hraní titul vygeneruje úplně jinou mapu ostrovů. Během hraní si navíc vybíráte, které ostrovy zachráníte, a kterým se vyhnete. Slunce postupně zapadá a vy nestihnete vše. 

Váš záchranný oddíl se posupně rozrůstá, protože někdy můžete do party vzít i místní posádku. Navíc po každé úspěšné obranně získáte zlaťáky, za které si nakoupíte vylepšení. Ve hře jsou tři typy jednotek – lučištníci, bojovníci s mečem a štítem a kopiníci. Složení týmu si volíte zcela libovolně sami a musíte přitom myslet, že proti každému typu nepřátel se hodí jiná jednotka. Jednou částí rébusu je tak výběr vojáků, které si na daný ostrov vezmete. Vždy můžete totiž ovládat maximálně 4 útvary. 

Při prvních hrách jsem měl pocit, že nemáte co vymyslet. Blíží se loď, vy na pobřeží postavíte vojáky a jen čekáte. Jenže tak to vůbec není. Pozice vašich jednotek je klíčová, stejně jako výběr jejich typu. Špatné načasování přesunu nebo rozmístění může znamenat, že vaši jednotku rozpráší. Víte, jak jsem říkal, že je hra kampaní? Když všichni vojáci z jednotky umřou, tak o ni prostě přijdete. Přišli jste o svou nejlepší jednotku? Smůla. 

Při startu nové kampaně si můžete zapnout, že úroveň lze restartovat, čímž značně snížíte obtížnost. Výhodou je, že i když se vylepšujete a získáváte předměty, úspěch stále závisí na vašich schopnostech, taktice, dovednosti využívat speciální akce jednotek a stále platí, že můžete vzít jen čtyři jednotky do bitvy. Takže i když jsem byl na konci s výbavou dost napřed, nikdy to nebyla procházka růžovým sadem. 

Negativa se hledají těžko. Mrzí mě snad jen odbytý tutoriál, který vás nenaučí v zásadě nic a ty nejdůležitější rady přijdou v krátkých popiscích během načítání, takže si jich ani nemusíte všimnout. Třeba to, že některé jednotky a předměty se mohou přenášet do dalších kampaní. Jeden průchod hrou je na pár hodin, ale generování map zajistí slušnou znovuhratelnost. Svých 140 korun rozhodně nebudete litovat, protože jde o jednu z nejlepších strategií pro telefony. Na počítači je samozřejmě konkurence jiná, ale i tam si ji užijete.