Baba is You

Verdikt
94

Brilantní logická hra s jednoduchými pravidly, geniálními mechanismy, záplavou úrovní, a hlavně mnoha možnostmi, jak docílit vítězství. Škoda jen jisté neintuitivnosti a neucelenosti zdánlivě konzistentních mechanismů, které vám občas překazí triumfální plány.

Počítač

WindowsWindows

12,49 €Steam

Mac OS XMac OS X

12,49 €Steam

LinuxLinux

12,49 €Steam

Konzole

Nintendo SwitchNintendo Switch

Nintendo eShop

Další informace

Výrobce: Hempuli Oy
Vydání: 13. března 2019
Štítky: indie hra, hlavolamy, logické

Baba Is You není hrou, která by vás nalákala svým názvem, grafickým zpracováním ani ovládáním. Tím vším působí jako vytržená z jiné, dávno minulé doby. Je to ale jedna z těch her, které není radno minout. Nedělejte chybu jako valná většina kolemjdoucích. Tohle je jedno z vrcholných děl indie scény posledních let.

Logická hra Baba Is You stojí na velmi jednoduchém, přesto neskutečně komplexním principu, který se nijak neskrývá. BABA-IS-YOU. Přesně tato slova budete vídat na malých i větších obrazovkách s velmi, ale velmi zapeklitými hádankami. Baba – malé bílé zviřátko – jste vy. To je základní pravidlo složené ze tří slov. Pravidlo, které se dá velmi snadno porušit.

Každá úroveň obsahuje další podobné fráze: Wall Is Stop, Skull Is Defeat, Water Is Hot a tak dále. Vy, tedy ve většině případů Baba (nebo Keke a spousta dalších, ale o tom za moment), běháte po této úrovni a šťoucháním fyzicky přesouváte jednotlivá slova.

Když z věty „Wall Is Stop“ odstraníte libovolné slovo, výraz přestane platit a zdi, které dříve zastavily váš pohyb, jsou najednou pouhým obrázkem na pozadí.

Hráč Je Fascinován

Manipulací s různými výroky prakticky programujete jednotlivé úrovně a upravujete vlastnosti mnoha podstatných jmen, která jsou v nich obsažena jak textově, tak v podobě předmětů.

Je zde několik základních neměnných pravidel. Baba umí slova jen posouvat, takže pokud jsou přilepená na okraji obrazovky, mnoho s nimi nenaděláte (pokud jim nedáte vlastnost „Follow“, je-li dostupná). Zároveň musíte být v každý daný moment definovaní. Jakmile narušíte Baba Is You, nejste už Baba, tedy hratelná postava, a úroveň pro vás končí.

Naštěstí nemusíte hned sahat po restartu a pracně se dostávat do bodu, kdy vše ještě fungovalo. Hra si pamatuje všechny vaše kroky a prostým klikáním se po jednotlivých bodech vracíte do minulosti. Tuto funkci budete využívat neustále, o to víc ze začátku, kdy se učíte novým výrazům.

Když má voda vlastnost horká a Baba vlastnost tání, nebudou si rozumět. Ale musíte to vyzkoušet, abyste se přesvědčili, protože hra vám to sama explicitně nesdělí. Následně se několika kliky vrátíte, zbavíte se vlastního tání a řeku snadno přebrodíte.

Kouzlo hry je v množství možností. Víte pouze to, že se musíte dotknout něčeho, co je výherní. Ale čím se toho dotknete a co za věc to vlastně bude, je v mnoha případech na vás. To, že jste Baba, rovněž neplatí navěky. Můžete se klidně stát vodou a v tu ránu najednou neovládáte bílého králíčka, ale celou řeku. Můžete se stát zdí, abyste pohybem celými budovami dostrkali kámen na nedostupné místo, následně se stali kamenem a dotkli se výherního kraba.

Někdy je to jednodušší a řešení vám dojde po několika pokusech. Nicméně po pár desítkách úrovní hra zatraceně ztěžkne a vy si s dalšími a dalšími hádankami budete lámat hlavu desítky minut, hodiny, a někdy se prostě vydáte do jiné z mnoha oblastí a k předchozí hádance se vrátíte až další den, po pořádném mentálním odpočinku.

Story Is Empty

Příběh zde nehledejte, ale dvě stovky promyšlených puzzlů ano. Velmi překvapivých puzzlů, kde se nestačíte divit genialitě jejich tvůrce. Divíte se i svému vlastnímu uvažování, když se vám konečně podaří vyřešit něco, co opravdu vypadá naprosto, ale naprosto neřešitelně. V takových případech to chce jen jiný pohled na celou věc. Začít o pravidlech hry uvažovat zase trochu jinak. Neopakovat dříve fungující postupy.

Nicméně veškeré vaše snažení bude ještě trochu obtížnější vlivem dvou faktorů, které přidávají náročnost nezábavného typu. Baba Is You hrajeme na Switchi, kde je ovládání analogovými páčkami velice citlivé a často tak učiníte víc kroků, než kolik jste zamýšleli, a musíte sahat po vracení se v čase častěji, než by bylo zdrávo.

Zároveň se hra nedrží jasně daných pravidel. Zkrátka se vám stane, že vás napadnou jisté vzorce, které by z logiky věci měly fungovat, ale ve hře nefungují nebo fungují trochu jinak. Časem se naučíte chápat různá omezení hry, ale i tak působí jako neintuitivní výjimky z pravidel, které naruší váš rytmus.

Nicméně tyto nedostatky překrývá perfektní hratelnost jdoucí na ruku hráčům, kteří rádi nechávají trápit svůj mozek a nezaleknou se opravdu náročné výzvy. Neutíkejte před grafickou stránkou hry, ta má být především funkční (a je svým způsobem roztomilá). A nehledejte zde ani náznak příběhu, stejně byste na něj neměli myšlenky.

Baba Is You vám jednoduše vyrazí dech svými neobvyklými, svazujícími, a přesto svobodnými mechanismy, které dávají prosto vaší kreativitě i genialitě.