Auta 2

Verdikt
70

Kdybychom se na hru dívali jen očima pětiletého kluka, který fascinovaně zírá na své oblíbené hrdiny, jenž teď může ovládat a hrát si s nimi, pak by to byla jedna z největších jízd roku. Auta 2 jsou ale i tak solidním nadprůměrem v kategorii dětských závodních her, což není vůbec málo.

Další informace

Výrobce: Avalanche Studios
Vydání: 21. června 2011
Štítky: filmová hra, dětská, pro hráče do 18 let, závodní

Auta jsou zpět! Pod tímto lakonickým oznámením se ukrývá informace, která potěší všechny malé kluky, ale i jejich trochu dětinské a věčně nedospělé otce. Studio Pixar natočilo druhý díl dnes již bezesporu kultovního animovaného snímku Cars (Auta) a současně s ním samozřejmě vychází i hra, v níž si budete moci zajezdit se svými oblíbenými hrdiny.

Jestli opravdu v něčem Pixar a jeho vlastník Disney s Auty válcují konkurenci, pak je to bezesporu dokonalý marketing. První díl kromě velkého úspěchu v kinech a na domácím videu přinesl studiu mraky peněz i z prodejů všelijakých cetek s filmovými postavičkami. Blesk McQueen, Burák, Sally a další se objevovali na tričkách, teplákách, ponožkách, dupačkách, plenách, dudlíkách a ještě dnes si je možné za docela mastnou částku pořídit jakýkoli model auta v kovovém a velmi kvalitním provedení. Hra samozřejmě do téhle obchodní strategie plným právem patří. Když už rodič utratí prachy za kino, pár triček, modýlky s pohybujícíma očima, je těch pár stovek za Auta 2 vlastně jen malým šplouchnutím v horentních měsíčních výdajích.

Rada začínajícím otcům Na Auta pozor! I když první díl vznikl už v roce 2006, může vaši ratolest chytnout jaksi zpětně. Pak se připravte na permanentní přehrávání filmu, nákupy autíček v hračkářstvích a samozřejmě dojde i na hru. Batolící dítko vás bude nutit držet v ruce do zblbnutí ovladač Xboxu a vy jako ten největší trotl budete jezdit okruhy (samozřejmě za Bleska) každý den.

Druhý díl Aut (bavíme se o filmu) není kupodivu tak infantilní jako jednička. Je dospělejší a vyzrálejší, ale pořád nabízí dostatečné množství vtípků, které zafungují jako nebezpečná narkotika na malé děti. Nemilovat Bleska a jeho kamaráda Buráka se rovná nemyslitelnému faux pas. K odehrání Auta 2 (a teď už je řeč o hře) samozřejmě nepotřebujete znát ani zbla z děje filmu, ale na druhou stranu tyhle arkádové závody na tomto "skilu" staví a jaksi dopředu s ním počítají.

Blesk McQueen a jeho kamarád Burák se v novém pokračování podívají do celého světa, aby se zde zúčastnili naprosto fantastického závodního klání Grand Prix. Všechno ale dostane trochu jiný směr, protože Burák je samozřejmě popleta a dostane se do hledáčku mezinárodních špiónů. Režisér John Lasseter celkem správně předpokládal, že fanoušci Aut trochu zestárli (z pěti na deset let) a nabídl tak divákům vtipnou bondovskou tématiku přimíchanou do adrenalinových závodů.

Auta 2 jako hra navíc vychází snad úplně na všech platformách, které momentálně existují. Můžete si zajezdit na PC, Wii, PS3 a Xbox360, ale také na PSP a Nintendo DS. Pixarovská Auta jsou produktem univerzálního a globálního trhu a holt budou dobře fungovat na všem, co má displej.

Rada jazykově nevybaveným otcům Pokud vaše malinkaté ratolesti neumí anglicky, pak vám asi nezbude nic jiného, než se spokojit s PC verzí od Comgadu. Ta jediná je totiž nadabována do českého jazyka. Ono se toho ve hře mnoho nenapovídá, ale vtipné komentáře autíček před načtením kampaně, či krátké in-game sekvence, odkazující na zápletku ve filmu, skutečně pobaví.

Když si odmyslíte fakt, že vlastně hrajete většinou za hodně barevného autíčko, které kouká a občas i něco zahlaholí, máte zde jedinečný mix zábavy, akce a samozřejmě toho nejrychlejšího závodění. Pokud očekáváte nějakou dávku reality, pak jediné té, která už byla prezentována ve filmech. To znamená, že auta disponují všelijakými sranda-manévry, s jejichž dokonalým ovládnutím lze vyhrát závod.

Systém hraní není kdovíjak objevný, hráli jste třeba Blur? Pokud zní odpověď ano, pak vás klidně tento titul pro nejmenší může jednoduše bavit. Vyberete si autíčko a odjezdíte si pár tréninkových misí. Naučíte se správně manévrovat, střílet, driftovat, jezdit pozpátku… A pak už hurá do víru závodění a boje proti minionům záludného autíčka-profesora Z.

Každá kampaň obsahuje několik misí. Ty nejběžnější nabízejí klasický závod v rámci turnaje, ty složitější žonglují docela obstojně s dějem filmu a v nich pak klasickým systémem budete sbírat na trati bonusové prvky v podobě zbraní a s nimi likvidovat konkurenci na trati. Zpestřením téhle taškařice jsou arény, v nichž do časového limitu musíte zlikvidovat protivníky anebo tratě na čas, kde sbíráte na silnici rozsypané ochranné štíty před všemocným laserem profesora Z.

Rada těm, kteří otci ještě nejsou a dlouho nebudou Rozhodně se nebojte zahrát si tuhle arkádově pojatou blbůstku. Není to sice nic objevného, ale kupodivu to docela dobře funguje. Nelámejte si hlavu s příliš velkou jednoduchostí, tohle je hra zkrátka pro nejmenší. Docela dobře však zabírá i na vyzrálejší hráče.

Za vyhrané závody sbíráte body a díky nim se vám otevírají další autíčka, kampaně a samozřejmě dojde i na velmi jednoduché vylepšování jízdních vlastností vybraného hrdiny. Systém hry je průzračně pitomoučký, ale funguje. Grafika hry není žádná extra třída, spíš solidní průměr, ale ani to nevadí.

Auta 2 se musí poměřovat dvojím pohledem. Ten jeden jsou rozzářené oči nejmenších hráčů, kterým ani trochu nevadí, že před sebou nemají absolutně nic originálního. Pro děti je podstatné, že hrají za Buráka, Bleska, Seržanta a mnoho dalších figurek z oblíbeného filmu. Dospělejší a samozřejmě i herně vyzrálejší komunita hře bude zcela oprávněně vyčítat, že bez propojení s filmem nejde o nic zásadního.