Assassin's Creed II

Verdikt
90

I dnes, po řadě dalších roztahaných pokračování, je mnohými druhý díl ságy Assassin's Creed považován za doposud nejlepší. Může za to chutný koktejl strhující atmosféry, zajímavých reálií, hrdiny, kterého si každý zamiloval, a úžasné hudby od Jespera Kyda. Ať už se teprve chystáte do světa hašašínů a Templářů vstoupit, nebo si chcete jen doplnit herní vzdělání, Assassin's Creed 2 za vaši pozornost rozhodně stojí.

Počítač

WindowsWindows

9,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

9,99 €Steam

Konzole

PlayStation 3PlayStation 3

Alza

Xbox 360Xbox 360

199 KčXbox Store

Další informace

Vydání: 17. listopadu 2009
Štítky: historická, renesance, third person, parkour, středověk, sci-fi, otevřený svět, 3rd person, akční
Assassin’s Creed byl jedním z herních překvapení roku 2007, které přišlo s neotřelým nápadem i zpracováním. Někteří lidé tuhle hru milovali, jiní ji po pár hodinách znuděně odhodili. Na jednom se však všichni shodli. Takových námětů bychom si přáli vidět mnohem víc. Druhý díl velmi elegantně navázal tam, kde skončila jednička. Opět jste v kůži Desmonda Milese, který uniknul před pokusy analyzujícími DNA jeho rodu. Po probuzení zjišťuje, že jej zachránila tajemná skupina disponující stejnou technologií, jako jeho bývalí věznitelé. Díky tomu se může znovu vydat do temnoty minulosti, aby se ocitl v Itálii 15. století, v období rozkvětu umění, vědy a techniky. 

Stane se mladým šlechticem jménem Ezio Auditorio de Firenze a nemá nejmenší tušení, jakou dějinnou bitvu zde svádí jeho dávný otec. Brzy se však rozhýbou zlověstná kola osudu a Ezio se vydá na krvavou cestu pomsty. Zákulisí plné špinavých intrik, lží a manipulací potřebuje pořádně vyčistit a to se také stane vaším hlavním úkolem.

Podání příběhu je naprosto mistrné. Autoři geniálně zkombinovali historická fakta a osobnosti do smysluplného celku s množstvím dějových zvratů. To je paradoxně jeden z mála „problémů“, protože si zbytečně zkrátíte jinak nečekaně dlouhou hru. Touha poodkrýt další dílek mozaiky vás spolehlivě odradí od zdržování se s vedlejšími misemi, což je jen na škodu. 

Renesanční Itálie

Druhému dílu Assassin’s Creed nelze upřít jednu věc – jen opravdu málo her dokáže tak úžasně navodit pocit skutečného, živoucí světa. A pokud je to svět, ve kterém byste chtěli alespoň chvíli žít, pak není co dodat. Je doslova neuvěřitelné, jaká atmosféra na vás dýchne ze středověkých uliček Florencie, okolních vesniček v Toskánsku a především z překrásně vymodelovaných Benátek.

Pokud jste ještě nikdy tento klenot architektury nenavštívili, pak máte jisté, že o tom budete velmi vážně uvažovat. Jakmile poprvé uvidíte plující gondoly v úzkých kanálech, nebo pověstný karneval s reji tanců, hudby a záblesky ohňostrojů, budete beznadějně ztraceni. 


Lepší reklamu si tohle město snad ani nemohlo přát a středověk jakbysmet. Z temné a násilné doby se vyloupnul pohled na úplně odlišnou éru, kdy došlo k dramatickému vzepětí lidského ducha. Mimořádná koncentrace geniálních umělců a vynálezců té doby je z dnešního pohledu nepochopitelná. Hra šikovně a trochu účelově pracuje se všemi historickými odkazy a při putování italskými městy potkáte spoustu slavných osobností té doby. Města žijí svým vlastním životem, občané na vás reagují, a přestože umělé mechanismy jejich chování dlouhodobým pozorováním odhalíte, nic to nemění na tom, že dojem je velkolepý.

Od ctihodného občana k obávanému zabijáku

Vaše první kroky v roli Ezia jsou celkem nevinné. Milostný románek s jednou sličnou dívkou a následný útěk před jejím rozzuřeným otcem vtipně připomene, že láska neznala hranic ani před šesti sty léty. Ezio je zkrátka drzý floutek, který autority příliš neuznává a žije naplno. Tragédie, která postihne jeho rodinu, však udělá z nedospělého chlapce muže, před nímž se budou mocní třást strachy a obyčejní lidé budou vyprávět legendy. 

Základní herní principy jsou na první pohled stejné, jako v předcházejícím dílu. Už vzápětí však přijdete na to, že zdejší svět funguje trochu jinak, mnohem lépe a atraktivněji. Sedm unikátních lokací, grafická i architektonická rozmanitost a daleko širší a zajímavější herní náplň dělají z Assassin’s Creed 2 jednu z nejkomplexnějších akčních her. Hlavní dějová linie vyžaduje splnění zadané mise, ale každý úkol lze odmítnout a vzít jej až v době, kdy na něj máte náladu. Silně však pochybuji, že byste tohle dělali, protože jak už jsem zmínil, tak právě příběh je něčím, co vás nadchne a nepustí.

Tomu pomáhá i povedený vývoj schopností hlavní postavy. Jestliže v mladických létech vaší kariéry umíte zhruba totéž, co zvládal Altair na Blízkém východě, pak Ezio je učenlivější chlapík. Postupem času ovládáte nové způsoby zabíjení, zdokonalujete se v boji s různými zbraněmi a dokonce dojde i na pistole. Vaše vybavení vám pomáhá vylepšit legendární Leonardo da Vinci, v té době ještě vtipný mladík, se kterým se přátelíte. Po městech hledáte zašifrované stránky starobylého kodexu, z nichž Leonardo vyčte, jak vám pomoci s vaším posláním. Vzájemný vztah Ezia a Leonarda funguje báječně a právě díky němu si vyzkoušíte i dvě zábavné minihry s jedoucím povozem a prvními pokusy vzlétnout.

Ani minuta nazmar

To však není zdaleka vše, co na vás čeká. Vypadá to, jakoby autoři nechtěli promarnit ani jedinou minutu a zkrátka vás nenechají vydechnout. Ezio se neučí jen novým způsobům zabíjení, ale začne i plavat, jezdit na koni, ovládat proslavenou benátskou gondolu, bude měnit své převleky, luštit nejrůznější hádanky a akrobatickými vložkami šplhat pro důmyslně ukryté pečetě. Cech zlodějů jej naučí, jak splynout s davem nebo využít služeb všudypřítomných prostitutek, ovšem v jiném smyslu, než vás teď asi napadlo. Brzy budete umět krást, podplácet, odvádět pozornost stráží nebo najímat grázly z ulice na špinavou práci.


Tím možnosti hry zdaleka nekončí. Ezio, ač zrazen a na útěku, najde ochranu u svého strýce v pevnosti Monteriggioni. Toto malé, zchátralé městečko má nejlepší léta dávno za sebou, ale opět je to další příležitost pro vás, jak uplatnit své nadání. Jednoduchý, ale zábavný ekonomický model implementovaný do hry umožňuje investovat vaše peníze do obnovy budov, které se projeví na životě v pevnosti. Městečko postupně ožije, obchody se znovu otevřou a na hradbách zavlají vlajky. Díky tomu se zvýší váš pravidelný příjem z daní, takže se za chvíli budete topit v penězích. Ty však mají své další uplatnění a snad až na konci hry budete mít pocit, že Ezio je šlechticem nejen svým jménem, ale i majetkem.

Další postřehy

Pokračování Assassin‘s Creed vylepšilo snad vše, na co se podíváte. Města už nejsou tak zoufale omezená Desmondovými bloky v paměti, i když to na úvod hry může vypadat přesně opačně. Chování obyvatel je uvěřitelnější, mnohdy úsměvné, když vámi oloupený nešťastník zvolá, že už ho dnes podruhé okradli. Cestovat můžete různými způsoby, samozřejmě i zrychleně pomocí lodí nebo koňských povozů. Městské brány už nejsou striktně hlídanými pevnostmi a snad jen počet lučištníků na střechách domů je trochu přehnaný. 

Assassin’s Creed 2 má všechny podstatné vlastnosti, které má mít perfektní titul. Je tajemný, zábavný, vizuálně přitažlivý, skvěle se ovládá a nabízí široké herní možnosti. Přitom je to báječně dlouhá hra, která vám i při střízlivém odhadu vydrží minimálně dvacet hodin, aniž byste se jen na okamžik nudili.