Asphalt Xtreme

Verdikt
71

Je třeba říci, že závodní série Asphalt se s dílem Xtreme tak trochu vrací do minulosti. Pořád od ní můžete očekávat dobrou zábavu, co však očekávat nemůžete, je bezchybné provedení a výraznější oživení.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Windows PhoneWindows Phone

Microsoft Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Gameloft
Vydání: 2. listopadu 2016
Štítky: arkáda, platby uvnitř hry, mobilní hry, auta, závodní

Skoro by se chtělo říci, že po celou dobu co existují mobilní telefony, je na trhu doprovázejí i tituly z arkádové závodní série Asphalt. A i v roce 2016, tedy v době, kdy značka působí již dvanáctým rokem, všechno vypadá tak nějak stejně jako na začátku. I po dlouhých letech vychází hra, jejíž vyznění se o mnoho neliší od jejích předchůdců. A jde současně o dobrou a špatnou zprávu, protože Asphalt Xtreme nabízí kvalitní offroadové poježdění, třebaže se neobejde bez některých hříchů minulosti.

Asphalt Xtreme si sympaticky na nic nehraje a ovládá se tak přímočaře, jak jen se takový závodní titul ovládat může. Vozidla spěchají ku cíli sama, na vás je nakláněním vašeho zařízení zatáčet, popřípadě klepnutím na levou stranu obrazovky přibrzdit, pravá se potom stará o aktivaci nitra.

O jednu z nejviditelnějších novinek v sérii se stará ústup z hladké vozovky, asfaltek a kulis velkoměst k vyloženě offroadové zábavě. Tady si zajezdíte především na hliněných cestách, písku či šotolině a na pozadí se vám budou rýsovat přírodní prostředí, pohybující se od horských masivů kdesi v Asii až po zamračené nebe amerického venkova. Sporťáky a další žihadla byly vyhozeny ve prospěch SUV, bugin a dalších silnějších, objemnějších strojů. 

Ač je estetický dojem ryze subjektivní, razantní změna zasazení podle nás značce vyloženě prospěla a na hru se kouká velmi dobře. Za podstatnější prvek, který má dopad i na hratelnost, považujeme ale design tratí. Ten se povedl na jedničku a získal si nás v prvé řadě svou rozvětveností do několika cestiček, jimiž se lze dát. Kvitujeme rovněž práci s nitrem. Je totiž na hráči, zda zrychlení spotřebuje celé najednou nebo si jeho spotřebu rozfázuje. S odhlédnutím od toho všeho zbývá v Asphalt Xtreme klasické závodění, vůbec ničím zvláštní, ale intenzivní a rozhodně zábavné. 

Aby by nicméně dán prostor všem stranám, je třeba hře vyčíst neuspokojivé ovládání. Pocit z něj není zrovna dvakrát ubezpečující, celé to totiž působí podivně neresponzivně, jako mrtvá zátěž. Jinými slovy, tvůrcům se nedaří dostatečně dobře přenášet požitek z jízdy také na hráče. Ne že by vám to ovšem bránilo ve vyhrávání závodů. Umělá inteligence vašich protivníků nepatří ke zrovna nejbystřejším, ve skutečnosti spíš udělá vše pro to, aby vám napomohla k prvnímu místu. Zamračit se musíme i nad vynucováním nákupu a upgradů vozového parku.

Jestli tedy nic jiného, tak Asphalt Xtreme alespoň představuje takový závan starých časů. Vše tu je na svém místě, vše velmi dobře znáte, můžete od toho čekat solidní zábavu a nádavkem to disponuje pár zajímavými nápady. Bez chyb se to ovšem neobejde. Za vyzkoušení hra zase stojí, to jistě, jen od ní nečekejte zázraky.