Archery King

Verdikt
53

Za pěknou tváří a zajímavou nabídkou herních režimů se v Archery King skrývají zásadní potíže s dávkováním obsahu, počítačem řízení oponenti a lačnost po vaší peněžence.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Miniclip.com
Vydání: 23. listopadu 2016
Štítky: multiplayer, arkáda, platby uvnitř hry, zdarma, mobilní hry, online, sportovní

Archery King následuje příklad drtivé většiny titulů z dílen studia Miniclip. Jde o docela zábavnou arkádu s lukostřelbou v ústřední roli, ale také o dosti generickou hru. Je extrémně snadné ji jednoduše stáhnout a hrát bez nutnosti cokoliv se učit, mělkost takového zážitku a nevybíravý přístup k zpoplatnění vás ovšem po chvíli odradí.

Ve hře se ocitnete na střelnici s lukem v rukou a s náhodně vybraným online oponentem na druhé straně barikády. Ještě před střeleckým kláním dojde na složení banku z peněz vás i vašeho soupeře. Poté již následuje snaha zacílit pokud možno co nejpřesněji na střed terče. Ovládání se neřadí zrovna k nejsložitějším. Tahem prstu určujete směr i sílu natažení, zvednutím prstu z displeje uvolníte tětivu.

Je sympatické, že do vašeho výkonu promlouvají povětrnostní podmínky a postupně se zvyšující vzdálenost. Obzvláště v pozdějších fázích hraní na vás proto čeká vyšší výzva, přestože se nikdy nikdy nepřehoupne z roviny férové do neférové. Pochválit si zaslouží také vcelku povedené grafické zpracování a návrh uživatelského rozhraní.

Jestli ovšem něco z Archery King činí zábavný podnik, je to nabídka herních režimů. Zápas jeden na jednoho ve skutečnosti patří k těm nejméně zajímavým okamžikům hry. Subjektivně nejpovedenější disciplínu představuje mód jménem Rush, který nechá vás i vašeho protivníka sestřelovat pohybující se cíle. Nejenže pořádně prozkouší vaší šikovnost, ale zejména po vás požaduje i hbitou ruku, protože terče tu jsou postavené pro oba hráče najednou a body bere jen ten rychlejší. V obdobném duchu se nesou i režimy pro jednoho hráče. Dokonce i v sólo podání je porážení lahví nebo dřevěných zvířátek o mnoho přitažlivější než obyčejné terče. Zajišťují jistou míru variability a zábavy.


Jakkoliv ovšem kvitujeme snahu tvůrců udržovat hru pokud možno svěží, nejde nám do hlavy pomaloučké odemykání těchto režimů, jenž jde přesně proti proudu a proti základním zákonům progrese ve videohrách. Pěkně otrávit dokážou také oponenti ovládaní počítačem namísto reálných protihráčů, proti nimž vás místní algoritmy často staví a s nimiž požitek ze hry strmě klesá.

Zmínka musí rozhodně padnout také o modelu zpoplatnění. Archery King lze v obchodě najít olepený cedulkou "free-to-play", což se zásadním způsobem podepsalo na její struktuře. Přestože autoři do značné míry upustili od užití omezujícího systému energie, kompenzují to bohatou nabídkou mikrotransakcí, jejichž služby budete muset využít, nejste-li obzvlášť trpěliví. Váš luk se totiž postupem času užitím opotřebí a zásoba speciálních šípů ztenčí a nechce-li se vám čekat, je tu pro vás připravena možnost doplnění inventáře za malou sumu. Všechny tyto prohřešky, ať už šnečí postup v odemykání nového obsahu anebo nevhodný monetizační způsob, mají za následek, že váš zájem o hru rychle vyprchá.

 Archery King má jistě potenciál zlákat k sobě určitou skupinu nenáročných hráčů hledajících odpočinkovou arkádu pro pár minut volného času. K tomu hře prostředky nechybí. Její tempo však stojí naprosto mimo komfortní zónu kteréhokoliv současného uživatele, o problému mikrotransakcí ani nemluvě. V dnešním světě plném skvělých alternativ je třeba nabídnout o mnoho více.