Arcane Rush

Verdikt
57

Arcane Rush se povedla ve svém jádru. Nabídne zábavné skládání týmu i povedený turnajový systém. Kde však selhává je monetizace. Hru si tak můžete užít, ale dávejte si pozor, jak moc hraní budete brát vážně.

Další informace

Výrobce: Gear Games
Vydání: 10. února 2025
Štítky: mobilní hry, fantasy, rpg

Auto-battler zní trochu jako výherní automaty. Zatáhnete za páčku, stisknete tlačítko a sledujete, jak se před vámi hýbou obrázky. A nakonec něco vyhrajete, nebo ne. Možná je to jako vsázení na koně – vyberete toho nejlepšího, ale když jde do tuhého, nemůže nic než fandit z tribuny. 

Nedávno jsem tu mluvil o hře The Bazaar, kterou nyní v tomto žánru považuji za naprostou špičku. A Arcane Rush s ní má základní premisu společnou. V průběhu několika kol si nakupujete karty, které vykládáte před sebe a snažíte se porazit soupeře. Svou výbavu zlepšujete a chcete docílit nějakého pěkného komba, se kterým si soupeři neporadí. A samozřejmě to hlavní – během boje do ničeho nezasahujete a jen sledujete, jak si vámi sestavený tým vede. 

zdroj: Gear Games

A v tomto případě je to skutečně tým, protože dohromady dáváte vojáky různých ras. Je to běžná fantasy, takže nechybí orkové, trpaslíci nebo draci. Na začátku každé hry vám skutečný automat vytočí složení obchodu s postavami a zábava může začít. 

I v této hře musíte myslet jak na okamžitou sílu v souboji, ale je potřeba se připravit i na dlouhodobou dominanci. Některé postavy jsou třeba trochu slabší, ale zlepšují vaši ekonomiku zisku mincí. Ty budete potřebovat, pokud chcete nakoupit co nejlepší postavy. Navíc budete často využívat obnovení obchodu, což stojí peníze. Jinak se nedostanete ke kartám, které vám budou skvěle fungovat dohromady. 

Zábavné je, že spousta jednotek si zachovává zlepšení i mezi jednotlivými souboji. Pokud tak jeden ork posiluje všechny jednotky na začátku souboje, čím déle je budete používat, tím lepší budou. Na druhou stranu, utratit peníze můžete i za zlepšení obchodu samotného. Tím se v něm budou objevovat i karty vyšší úrovně, které jsou zpravidla lepší. Pokud nechcete zůstat pozadu, musíte investovat i sem a karty prodávat a měnit za lepší.

zdroj: Gear Games

Zprvu jsem trochu zápasil s tím, že peníze si mezi koly nenecháváte a vyplatí se tak vše utratit. Brzy se tak naučíte hodně obnovovat nabídku. Vyplatí se také sbírat trojice stejných postav, protože se pak spojí do vyššího levelu. A omezeni jste také prostorem, najednou můžete vyložit maximálně 6 postav. 

Musím říci, že mě hra vlastně mile překvapila. Vizuálně vypadá jako kopie Hearthstone, i když trochu z Wishe. Zároveň používá AI generované ilustrace, i když vše je dohromady sesazeno konzistentně a tolik to neruší. Ale neměl jsem vysoká očekávání. Herní smyčka však funguje dobře a v jádru je hra vážně zábavná. Jenže je tu problém.

zdroj: Gear Games

A problémem je monetizace. Oproti The Bazaar se totiž hra nebojí ponořit naplno do kategorie „Pay to Win“. Za herní měnu, placený sezónní pass a další srandy si totiž můžete jednotky vylepšovat. A to docela výrazně, takže když pak narazíte na neplatící hráče, máte zcela jasnou výhodu. A pravda je taková, že po pár hodinách užívání si casual hraní prostě už na sortu platících narazíte a budete v nevýhodě. Nehledě na to, že mě samotného vždy vyvede z konceptu, když u podobné hry vidím přímo v menu možnost výhodně koupit herní měnu za 100 dolarů. A za to si raději koupím celou sbírku pořádných prémiových her. 

Arcane Rush tak mohu sice pochválit za zábavnou hratelnost, ale zároveň hře musím vyčíst monetizační praktiky, které jsou dosti agresivní a výrazně zvýhodňují platící hráče. Za zkoušku titul podle mě stojí, ale upřímně bych si rozmyslel, jak chci jeho hraní myslet vážně. Výhodou je dostupnost pro telefony i počítače. Ale na počítači si raději stáhněte ten The Bazaar. 


Petr Vojtěch
29. dubna 2025, 22:18