Aqueducts

Verdikt
90

Hra nabízí výbornou příležitost k odpočinku u příjemného titulu s přiměřeně obtížnými hádankami a nádherným zpracováním.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Stáhnout

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Stáhnout

Další informace

Výrobce: Illia Korolkov
Vydání: 8. července 2017
Štítky: puzzle, zdarma, mobilní hry, logické

Některé hry umí být ohlušující, dechberoucí a vyloženě fantastické. Jiné třeba drásají vaše nervy, rozpumpují vám srdce nebo téměř způsobí srdeční zástavu. A pak tu jsou hry, které člověku místo toho umožní nerušeně relaxovat. Hry jako Aqueducts.

Odpočinek je jistě důležitý, a kde jinde si odpočinout od hektické reality než právě u hry. Aqueducts vás však může zaujmout i případě, že hledáte příjemný herní zážitek s krásným zpracováním a logickými prvky.

Ona relaxace vychází ze skloubení herních mechanismů a uklidňujícího audiovizuálního zpracování. Základ hratelnosti přitom není kdovíjak originální. Stačí si vzpomenout na řadu her, kde vaším cílem bylo otočit jednotlivé díly potrubí tak, aby nakonec vznikla spojitá cesta z bodu A do bodu B. Přidejte si k tomu, že fakticky vedete vodu, která v některých úrovních může špatnými spoji nebezpečně unikat, a výrazně hezčí zpracování.

Každé kolo jste omezeni počtem tahů, které můžete využít k otáčení připravených částí akvaduktu. Podle úspornosti nakonec získáte hvězdičkové hodnocení. Dosáhnout na nejlepší skóre přitom není těžké, stačí najít správné řešení, úroveň restartovat a projít ji bez dalších zbytečných tahů. Hodnocení ale jistě není tím hlavním, co vás v této hře bude zajímat.

Grafika využívá hezkých tlumených barev, které nejsou příliš kontrastní a velmi příjemně se na ně dívá. Veškeré animace jsou plynulé, pomalé a téměř nic vás při hraní nezaskočí. Ačkoliv se prostředí hry po celou dobu nemění, v každé úrovni najdete jiné detaily a lehce pozměněnou krajinu, takže to příliš nevadí. Nějaká výraznější změna po pár kapitolách by však jistě nevadila.

Několik úrovní je vždy spojeno v jednu kapitolu, která má jasný začátek i konec, takže ve výsledku vidíte odkud vedete vodu a za jakým účelem. Na konci zpravidla potkáte velmi příjemnou animaci, při které se zalijí a vykvetou zahrady apod. Jediným výrazným problémem jsou občasné reklamy, které vyskakují zásadně v nevhodný moment a z poklidného hraní vás zaručeně vytrhnou.

Drobou výtku bych měl i k jedné úpravě herních pravidel. Několik levelů vymění klidné odpočítávání tahů za hektické utíkání vody. To znamená, že na splnění úrovně máte daný časový limit. Tyto úrovně jsou zajímavé tím, že se tok vody větví do více proudů, ale jen těžko u nich budete relaxovat, když vás tlačí čas.

Hru si můžete stáhnout zdarma do mobilního telefonu (či tabletu) a vyjma několika reklam bude působit jak prémiový titul. Autor se totiž rozhodl pro variantu „Zaplať kolik chceš“. To znamená, že máte k zdarma dispozici první tři kapitoly a zbytek si můžete dokoupit za vámi vybranou částku. A to je nabídka, které se vyplatí zatleskat.

Aqueducts je krásná hra, která vás svými hádankami příliš nepotrápí, ale váš intelekt ani nikterak neurazí. Až na několik rušivých reklam nebo hektičtějších úrovní se skvěle hodí pro relaxování, což podporuje i fantastické zpracování v čele s hezkou grafikou a příjemným ozvučením. Navíc, pokud vás to bude bavit, celou hru si odemknete za částku, kterou si sami vybíráte. A to se vyplatí.