Angry Birds Evolution

Verdikt
60

Veleúspěšná série to zkouší bez praku a s důrazem na hru více hráčů. Má hromadu much, ale bez problému si ji zahrajete i zdarma.

Mobilní zařízení

AndroidAndroid

Google Play
Koupit

iOS (iPhone, iPad)iOS (iPhone, iPad)

App Store
Koupit

Další informace

Výrobce: Rovio
Vydání: 14. června 2017
Štítky: arkáda, platby uvnitř hry, zdarma, mobilní hry, akční, rpg

Nejnovější díl ze série Angry Birds slibuje evoluci. Té se skutečně dočkáme, alespoň v některých aspektech. Stále je to však zábavná a veselá hříčka, která vás má v první řadě pobavit. 

Série Angry Birds je tu s námi od roku 2009, kdy prvně vyšla pro telefony se systémem iOS. Nečekáme, že byste ji za život nehráli, či alespoň nepotkali. Ačkoliv její výdělky už nerostou tak zářně, Rovio to dohání rychlejším vydáváním nových dílů. V minulém roce se do kin dokonce dostal animák s postavami z tohoto světa.

Právě film do série přinesl řadu změn. Od té doby vídáme naštvané ptáky v nové podobě – jednak se nebojí 3D prostoru, ale zcela nově mají také ruce a nohy. Stále však neumí létat, proto i v nové hře budou spíše běhat. Pryč je navíc klasický prak. I bez něj si však ptáci poradí proti zákeřným prasatům, kteří jim opět chtějí ukrást drahocenná vejce.

Podtitulem nového dílu je Evolution, ze kterého může být člověk lehce zmatený. Je otázkou, zda tím tvůrci poukazují k evoluci grafiky, která je kompletně ve 3D, evoluci ptáků nebo evoluci hry samé. Dokonce tu narazíte na vylepšování postav, ale o evoluci v hratelnosti bychom raději příliš nemluvili. Ačkoliv série vždy spoléhala spíše na roztomilé postavy, hezkou grafiku a jednoduchou hratelnost, nikdy v ní nechyběla špetka taktiky a strategie. To však nyní říci nelze.

V jádru je hratelnost stále o boji ptáků s prasaty. Prak chybí, takže se ptáci doslova rozebíhají do arény, ve které už čekají prasata a připravené překážky. Od nich se ptáci odráží a s každým nárazem uberou protivníkům životy. Nepřátelé se ale mohou bránit a po několika tazích se aktivuje jejich útok, kvůli kterému ztratíte životy. Snažíte se tak útočit na správná prasata ve správný moment, ale několikanásobné odrazy se dost těžko plánují a většinou spoléháte na náhodu.

Náhoda hraje velmi významnou roli. To samé platí i pro používání speciálních útoků, které se ptákům po chvilce hraní aktivují. Jsou dost podobné původním schopnostem, takže žlutí ptáci se dovedou opravdu rychle rozeběhnout, jiní třeba vybuchují nebo odpalují nepřátele zdálky. K likvidaci prasat mnohdy využijete i prostředí.

Nečekejte však návrat starých známých hrdinů, v tomto titulu dostávají prostor nováčci, kterých jsou desítky. Sami si vyberete své hrdiny, a ty budete vylepšovat. K tomu potřebujete jednak herní měnu, ale rovněž jiné ptáky (ideálně stejné barvy), které tímto krokem „spotřebujete“. Jak si to vysvětlit raději necháme na vás.

Nechybí tu ani multiplayer, ve kterém se snažíte překonat další hráče v online kláních. Nebojujete přímo, ale snažíte se způsobit prasatům větší škodu než váš soupeř.

Ačkoliv máme vůči hře mnoho výhrad, stále vás dovede pobavit i zabavit. Její svět ještě úplně neztratil svou jiskru, i když některé vtipy již působí vyhasle. Hratelnost však byla znovu upozaděna na úkor výrazných efektů a humorných animací. Ohromný dopad má také zvolený free-to-play model, který vás sice nechá hrát zdarma (pomalu a s čekáním), ale oproti platícím hráčům budete ve značné nevýhodě. Jisté je, že série již zažila lepší chvíle a můžeme jen doufat, že se dočkáme dalšího plnohodnotného pokračování, které naváže na původní hratelnost.