American Truck Simulator

Verdikt
75

Nedostatek obsahu je jedinou a největší vadou na kráse jinak velice povedeného simulátoru tahačů. Fanoušci se musí sami rozmyslet, zda chtějí ještě chvíli zůstat v Evropě, či vyrazit do zámoří.

Další informace

Výrobce: SCS Software
Vydání: 2. února 2016
Štítky: česká hra, auta, simulace, od českých výrobců

Zatím poslední velké DLC pro Euro Truck Simulator 2, které hráče vyslalo brázdit silnice a plnit zakázky v nádherné Skandinávii, vyšlo nedávno a už je tady regulérní pokračování American Truck Simulator s novým kontinentem. Vyplatí se tedy opustit vyhřáté sedadlo vašeho kamionu a pozici šéfa prosperující společnosti v honbě za vidinou ještě většího úspěchu za velkou louží? Nebo je lepší ještě nějakou dobu setrvat na známých silnicích v Evropě? Odpověď závisí na míře vašeho fanouškovství.

Povědomá vůně oleje

V American Truck Simulator, stejně jako v předchozích dílech, jste na prvním místě řidič, a pak majitel dopravní společnosti. Z vaší garáže pro jeden kamion by se postupně mělo stát malé impérium, rozprostírající se po celých Spojených státech, zatímco z vás se stane zaměstnavatel několika řidičů, kteří vám pomohou s uskutečněním snu o slávě a bohatství.

Než toho ale dosáhnete, budete pravděpodobně nějaký čas jezdit pro cizí společnosti. Budou sice platit méně, ale zato vám poskytnou kamion. Anebo můžete nakráčet do banky a vzít si úvěr, za který si posléze pořídíte svůj první tahač. Tak či tak budete prvních několik hodin žít od dolaru k dolaru, než se vypracujete na úroveň, kde na vás čekají opravdu zajímavé zakázky.

Parkování pro začátečníky

Zakázky dostáváte nejenom na základě vašich preferencí, ale též podle toho, do jakých sekcí investujete získané zkušenostní body. Máte rádi adrenalin? Můžete investovat body do povolení převážet nebezpečné látky. Nebo se cítíte na silnici jako doma a chcete jezdit co nejdál? Prostě si zvolte zakázky na delší tratě. Takto se od převážení ovoce do vedlejšího města vypracujete až k převážení skla do vedlejšího státu nebo hořlavin náchylných na otřes. Vše je samozřejmě přiměřeně ohodnocené financemi a zkušenostmi. Klasika.

Nově si ale můžete zvolit ze tří možností parkování návěsu v cílové stanici. Kdo nemá čas se parkováním zabývat, může celý proces bez jakékoliv penalizace přeskočit. Pokud se ale rozhodnete parkování absolvovat, máte na výběr dva režimy. Buď si troufnete návěs zaparkovat mezi další dva a ještě k tomu v úzké uličce, nebo ho raději jen přistavíte ke zdi, kde nebudete trávit desítky minut správným natáčením a najížděním. Každý si může zvolit přesně podle svého gusta a schopností, navíc se díky tomu nebude stávat, že méně zkušení truckeři raději parkování přeskočí, aby z nákladu dodali jen drť. Jak tomu bylo v předchozích hrách.

California Dreamin‘

Plnit svůj kamioňácký sen si budete v prosluněné Kalifornii a ještě prosluněnější Nevadě. Oběma státům sice z velké části dominují dálnice a dlouhé, rovné úseky cest, ale příroda okolo nich je natolik pěkná, že se stále máte na co koukat. Ačkoliv v Nevadě uvidíte hlavně nekonečnou poušť, hromady kamení a nepočítaně kaktusů, občas narazíte na větrnou elektrárnu nebo osamělý železniční přejezd uprostřed cesty. A v kombinaci se suchými chomáči trávy, které se kutálejí přes vozovku stejně jako ve filmech, si budete opravdu připadat jako uprostřed ničeho. O to větší dojem na vás zanechá, když konečně uvidíte ta neonová světla v dálce a budete vědět, že se zase blížíte k civilizaci …a slotovým automatům.

To Kalifornie hraje barvami mnohem více. Ať už se jedná o přímořské oblasti s několikaproudovou dálnicí u Los Angeles, což poznáte často podle toho, že kolem vás projede třetí Prius v řadě, nezapomenutelný první průjezd po Golden Gate Bridge, nebo lesy a kopce na severu, kam budete jezdit pro víno po úzkých lesních cestách, má Kalifornie zcela jinou atmosféru než Nevada. Vždy tak bezpečně poznáte, v jakém státě se zrovna nacházíte.

Vozový park také odpovídá tomu, že se tentokrát nacházíme na druhé straně zeměkoule - proto sestává z tahačů amerických značek. Prostředí a celková atmosféra západního pobřeží je tedy zvládnutá na jedničku.

Prázdná garáž

Oproti ETS 2 však ATS bojuje s dočasným nedostatkem obsahu. Ačkoliv jsou ve hře celé dva státy, stejně budete poměrně brzy jezdit po těch samých trasách. Párkrát se mi stalo, že jsem vezl stejný náklad přesně tou samou trasou dvakrát, třikrát do hodiny, protože ve výběru zakázek nebyl v tu chvíli větší výběr cílových stanic.

Druhým problémem aktuální verze hry je nabídka kamionů. K dispozici jsou dvě značky, každá v několika provedeních. Výběr je tedy omezený a na cestách budete také potkávat ty samé tahače stále dokola, což působí nepřirozeně a občas to dokáže kazit jinak skvělou atmosféru zbytku hry. Problém s nedostatkem obsahu se v dalších měsících vyřeší, stejně jako tomu bylo v minulosti. V tuto chvíli se ale jedná o výraznou vadu na kráse celé hry.

American Truck Simulator je zábavná a povedená hra bez zádrhelů v hratelnosti či technickém zpracování, ve které strávím budováním svého impéria spoustu dalších hodin. V této chvíli je ale určená především skalním fanouškům série, co ví, do čeho jdou a počítají s tím, že po obsahové stránce dostávají základ, který budou tvůrci v dalších měsících rozšiřovat. Občasní nebo alespoň ne hardcore fanoušci série mohou v klidu ještě nějaký čas zůstat u hraní Euro Truck Simulator 2, dokud se obsahová nabídka ATS nezlepší.