Alto's Adventure

Verdikt
90

Výjimečný případ hry, v níž si prakticky všechny součásti podávají ruce, jak mají. Nádherný a bezchybně funkční, Alto's Adventure se hraje téměř tak skvěle, jako se na tenhle nekonečný sjezd svahu dívá.

Další informace

Výrobce: Snowman
Vydání: 19. února 2015
Štítky: platby uvnitř hry, zdarma, snowboard, plošinovka, endless runner, mobilní hry

Jestliže někdy vznikne muzeum vizuálních videoherních skvostů, Alto's Adventure v něm má už předem rezervované místo. I nyní se ale se svou surrealistickou prezentací může s klidem zařadit do desítky nejhezčích mobilních titulů všech dob. Vedle fantastického podání to je ovšem také opravdu zábavná hra s elegantními systémy a vší hloubkou, kterou jen od jejího žánru lze očekávat.

Přitom se v jádru nejedná o kdovíjak originální koncept. V Alto's Adventure sjíždíte v kůži chlapce Alta po nekonečném horském svahu. Do cesty se vám pochopitelně postaví celá řada překážek, proto dotykem na displeji provedete skok, podržte chvíli prst na obrazovce a začnete ve vzduchu rotovat. Můžete k efektnímu sjezdu využít porůznu natažených lan a během letu vzduchem provádět všemožné akrobatické kousky. Všechny tyto akce vynášejí body, k tomu budete ovšem ještě sbírat mince a odchytávat lamy, jež Altovi utekly.

Hra nicméně skutečně vyniká úžasným grafickým zpracováním, za nímž nezůstává pozadu ani krasně minimalistický design. Zůstává však vcelku oprávněná obava, zda se stejným směrem nevydali tvůrci i v případě obsahu. Naštěstí jde o liché pochybnosti, což se ukáže hned vzápětí, kdy vám hra představí systém různých úkolů, po jejichž plnění šplháte po úrovních a získáváte další zkušenostní body. Pozadu nezůstává ani možnost vylepšování bonusů, které hráči poskytnou například krátkodobý magnet na mince a podobná vylepšení. Pozitivní zprávou je i skutečnost, že i přes postupně narůstající šíři, zůstává Alto's Adventure velmi uhlazeným a přehledným zážitkem přesně v duchu své simplicitní filozofie.

Zajímavé to rovněž začne být ve chvíli, kdy se ve hře změní herní doba a možná i podnebné podmínky. Takový západ slunce dokáže jednak znovu svým působivým grafickým podáním otevřít úžasem ústa dokořán, ale zároveň i lehce obměnit podmínky v projížděné úrovni. V důsledku úbytku světla jsou například podstatně hůře viditelné terénní nerovnosti anebo rovnou balvany, které po cestě potkáváte. Chytrý nápad.

Když si to tak dáte dohromady, vzejde vám z toho vážně výtečná mobilní hra. Tak kompaktní, že s ní vyplníte pár prázdných minut a současně tak robustní, že s grácií zastane úlohu výborného společníka pro dlouhé večery. Když jí to dovolíte. A měli byste. Alto's Adventure sice nedisponuje žádným převratným prvkem, to co děla, ale dělá bezchybně a ještě u toho stíhá úžasně vypadat. Jejím autorům patří uznání, že svému projektu dokázali vybudovat vlastní tvář a renomé, což je v dnešní době ohromně důležitá součást úspěchu.