Agar.io
Agar.io doporučujeme všem hráčům, hledajícím oddychovou online zábavu na pár minut. Náplň hry sestávající z pojídání barevných bodů a jiných hráčů je chytlavá a lehce uchopitelná. Líbit se bude také všemožným internetovým vtipálkům a lidem s touhou po sebevyjádření. Ti, kdo hledají nějakou komplexnější zábavu, však odejdou s nepořízenou.
Další informace
Výrobce: | Miniclip.com |
Vydání: | 8. července 2015 |
Štítky: | bizár, sociální hry, multiplayer, politická satira, online |
Každý, kdo si vzpomíná na kreativní titul Spore a konkrétně na jeho první buněčnou fázi, bude v Agar.io jako doma. Tato strategie vás provedla dějinami fantastické civilizace od prvopočátků až k vesmírným koloniím. Život však začínal dole, v moři a v podobě buněk. Hráčovým úkolem bylo zobat živiny, popřípadě jiné buňky, aby se sám mohl vyvíjet a růst. A přesně tento nápad přebírá také Agar.io, jen si ho pro sebe upravuje.
Jste tedy kruh a pohybujete se v prostředí, kde sbíráte drobné barevné body a tímto způsobem nabýváte na velikosti. Vtip je v tom, že Agar.io je striktně onlineová hra a tudíž se o to samé společně s vámi snaží desítky dalších lidí ze všech koutů světa. Za primární cíl se považuje dorůst do co největšího objemu a vzhledem k tomu, že toho lze nejrychleji dosáhnout pohlcením ostatních (pojídat lze pouze menší protivníky, naopak to nefunguje), základním předpokladem úspěchu je uplatňovat strategii "sežer a nebuď sežrán".
Hra tak po vás požaduje rovným dílem hbité prsty a trochu taktického přemýšlení. Obratnost se skutečně hodí, jelikož port na mobilní platformy původně počítačové záležitosti se nepovedl zrovna na jedničku. Vinou příliš citlivého ovládání se s kruhem špatně manipuluje a připočte-li se k tomu ještě nedostačující pole rozhledu, je často ve chvíli, kdy se na obrazovce konečně objeví nebezpečný protovník, pozdě na jakékoli úhybné manévry.
Po čase vám však ovládání přeci jen docela přejde do krve a to pak Agar.io nabízí i zajímavý, byť mělký zážitek. Vícero herních módů zde nehledejte, potěší nicméně alespoň strategický prvek rozdělení rozdělit se na dva kruhy o poloviční velikosti s tím, že jednu polovinu můžete vystřelit po protihráči a pohltit ho takto na dálku. Za zdaleka nejpůsobivější část hry však platí jakási její společenská nebo chcete-li politická rovina.
Titul totiž nabízí možnost dát svému geometrickému útvaru jméno a třebaže na náhodné přezdívky nezareaguje nijak, rozsáhlá databáze umí pracovat s úctyhodným množstvím pojmů a přisoudit jim obrázek namísto jedné barvy. Tyto situace je třeba brát s rezervou, ale sledovat, jak se nahánějí "Obama" a "Putin" nebo jak obrovská vlajka nacistického Německa pomalu pohlcuje chudáka bezbranné Polsko, to je pohled pro bohy.
Tento text by se dal nejlépe uzavřít tak, že mechaniky Agar.io jsou ořezané až na kost a v důsledku toho jde až o příliš plochý zážitek. Ani verze pro Android a iOS se nepovedla bez ztráty kytičky. Společenský přesah a samotný koncept se však postarají o nejeden zapamatováníhodný moment a katapultují hru k mírnému nadprůměru.