Academia: School Simulator

Verdikt

Zelená louka, volné ruce a plány na konstrukci slavné školy. Jak to v ní bude vypadat, jaké zvolíte osnovy a přístup k výuce, to už bude jen na vás. Plná verze hry vyjde nejdříve za rok, ale tu rozpracovanou si můžete zahrát hned teď díky programu předběžného přístupu.

Počítač

WindowsWindows

14,99 €Steam

Další informace

Výrobce: Squeaky Wheel Studio
Štítky: budovatelská, indie hra, tycoon, manažer, simulace, strategie

Kdybyste byli všemocným architektem a mohli si vybrat, chtěli byste raději stvořit ráj plný smíchu a štěstí, nebo pekelnou betonovou past, z níž není úniku? Těžká to otázka, protože jak Planet Coaster, tak Prison Architect jsou výtečné hry. Možná bude jednodušší zvolit kompromis – místo zábavního parku nebo vězení vybudovat kombinaci obojího, konkrétně tedy střední školu. Vzdělávací zařízení svých snů vybudujete v Academia: School Simulator, která nedávno vyšla v předběžném přístupu. 

Ačkoli hra na první pohled extrémně připomíná zmiňovaný Prison Architect, ve skutečnosti za ní stojí jiný vývojářský tým, konkrétně Squeaky Wheel (na kontě má politickou strategii Political Animals). Obě hry však přece jen sdílí jednu šroubovici DNA v podobě hlavního grafika, a tak se připravte na roztomilé panďuláky s kulatými ručičkami sunoucí se po školních chodbách. A koneckonců, proč ne? Grafický styl Prison Architectu (nebo také RimWorldu) skvěle kombinuje snadné rozpoznávání jednotlivých prvků a příjemný umělecký efekt.

Ovšem nechme příbuzenské svazky spát a podívejme se raději na to, co hra přesně nabízí. A je toho docela hodně, tedy aspoň potenciálně. Postavíte si vlastní školu, najmete zaměstnance od učitelů až po kuchařky, a samozřejmě taky naberete žactvo bažící po vědění. Čím víc, tím víc peněz z nich budete schopni vytěžit… Ale jak je vám asi jasné, ve třídě se sto žáky nebude kvalita vzdělávání zrovna uchvacující.

Musíte se tak rozhodnout, zda si zachováte poněkud ležérnější přístup a budete rádi, když si vaši přepracovaní učitelé vůbec zapamatují jména svých studentů, nebo jestli se rozhodnete vychovat novou generaci prezidentů, vědců a bankéřů. Problém je, že na to byste potřebovali skvělé profesory, a ti budou vyžadovat vyšší plat a kvalitní kabinet, a navíc budou ohrnovat nos nad jídlem z mikrovlnky…

No, asi si umíte představit, že strategických a manažerských rozhodnutí tu bude k dispozici víc než dost, zvlášť až do hry autoři přidají různé problémy jako šikanu, záškoláctví, tajné chlastání či kouření na záchodech, a tak podobně. Jenže pokud se nechcete patlat s rozpracovanou verzí, budete si muset počkat minimálně 12 měsíců, protože vývojáři plánují dlouhý a pečlivý early access.