7 Wonders

Verdikt
80

Deskovým hrám se na mobilních zařízeních daří a 7 Wonders je hra, kterou by neměl minout žádný milovník historie a strategických her.

Další informace

Výrobce: Repos Production
Vydání: 17. listopadu 2017
Štítky: mobilní hry, karetní, strategie

V této recenzi si ukážeme další z moderních deskových her, která se podívala i na displeje telefonů a tabletů. V dnešním rychle proměnlivém světě je však slovo moderní už trochu na hraně, když hra 7 Wonders vyšla již v roce 2010. Že má smysl takovou hru znovu vydávat, snad obhajuje fakt, že se dodnes drží na 40. místě v kategorii nejlepší desková hra dle serveru Board Game Geek. 

7 Wonders sice patří k nejlepším, ale zároveň už spadá do té kategorie, kdy podobné mechaniky nabízejí rychlejší hry (třeba Sushi Go), takže se na stůl tak často nedostane. Právě s tím může pomoci mobilní předělávka, protože díky ní z hráčů odpadne obsluha hry a veškeré (občas zdlouhavé) počítání a kontrolování surovin. Jednu partii tak zvládnete nepoměrně rychleji během několika minut. Navíc si pohodlně zahrajete i sami proti počítači řízeným protivníkům. 

Ve hře se stanete vůdcem jednoho ze sedmi antických národů a pokusíte se jej přivést na vrchol. Cílem přitom není ostatní hráče a jejich národy zničit, nýbrž získat větší počet vítězných bodů. Hra je tak víceméně nekonfliktní. To však znamená i minimální hráčskou interakci. Základní mechanikou je vykládání karet, které tvoří vaši ekonomiku, kulturu či armádu. Právě správným výběrem volíte svou strategii a ovlivňujete ostatní hráče.

Každá hra sestává ze tří etap, přičemž v každé z nich vyložíte až šest karet. Na začátku etapy dostanete do ruky 7 náhodných karet, jednu si vyberete a ostatní pošlete spoluhráči. Tímto způsobem si karty vyměňujete. Pro výhru nestačí myslet na vlastní možnosti, ale je potřeba sledovat i karty, které vyložili vaši soupeři. Jednak jim tím můžete překazit plány, jindy třeba otevřete cestu k obchodu.

Právě obchod je druhým způsobem vzájemné interakce. Vyložené karty rozšiřují vaše možnosti při výběru karet nových. Mnohdy se ovšem stane, že nevlastníte potřebné suroviny – pokud je však vlastní vaši spoluhráči, můžete si je od nich zapůjčit. Samozřejmě za peněžní odměnu. Sami se snadno můžete dostat do situace, kdy bez vašich surovin ostatní nic nepostaví, čímž výrazně zbohatnete. A bohatství může opět znamenat, že v poslední fází hravě získáte kýžené vítězné body.

Jako nejslabší složku hry vidím válčení, které představuje prosté porovnání válečných karet. Kdo má větší sílu na konci každé fáze, získá vítězné body, prohrávající o jeden přijde. Nic vzrušujícího v tom nenajdete, navíc zde nedochází k žádnému ničení. To lehce souvisí s „chladností“ titulu. Samozřejmě, téma je přitažlivé, ale obzvláště na telefonu na něj rychle zapomenete. A pak vám zbyde ekonomická hra, ve které se snažíte vybudovat nejefektivnější stroj na zisk vítězných bodů. Pro matematicky orientované hráče to však může být slast.

Ilustrace na kartách jsou ovšem vynikající a jednotlivé národy se od sebe dostatečně odlišují stavbou unikátních divů, které jim přináší exkluzivní výhody. Ale především je to zábavná hra, která funguje. V mobilní verzi bych však našel, i přes její nesporné výhody, několik záporů. Tutoriál sám na vás vychrlí moře informací a hravě se v nich ztratíte. Pro pozdější ověření, třeba jak se některé bonusy počítají, zde nenajdete nějaký přehled, ale musíte do celého tutoriálu zabrousit znovu. A rovněž nepotěší ani absence češtiny. Fyzickou deskovou verzi si totiž v češtině zakoupit můžete.

7 Wonders se už téměř řadí mezi deskoherní klasiky, ale ukazuje se, že na telefonu by mohla chytit druhý dech. Hraje se totiž výrazně rychleji, přičemž hluboké možnosti strategie stále zůstávají. Navíc si zahrajete proti počítači i online soupeřům. Největší výtkou tak nakonec zůstává, že se hra vůbec nesnaží o vstup do digitálního světa a stále působi jako deskovka. Řekněte sami, nebylo by zajímavější třeba stavit budovy, místo pouhého vykládání karet?