7 Days to Die

Verdikt

Zábavná kombinace minecraftovského stavění a přežívání nájezdů krvežíznivých mrtvol. Hororová atmosféra, plně zničitelný svět a stovky možností - to vše skýtá kvalitní zábavu už nyní, v předběžném přístupu.

Počítač

WindowsWindows

22,99 €Steam

Mac OS XMac OS X

22,99 €Steam

LinuxLinux

22,99 €Steam

Taky jste se někdy zamysleli, jaké by to asi bylo, kdyby svět postihla libovolná katastrofa, která by dotlačila lidstvo skoro až k vyhynutí? Nesejde na tom, co by za ní zrovna mohlo, hlavní je, že by Země zela prázdnotou a na vás by bylo se s tím vypořádat. Doufejme, že ve skutečnosti k tomu nikdy nedojde, nicméně vyzkoušet si podobný scénář herní formou dokáže být velice zábavné. Dokazuje to řada survivalových her a mezi nimi i povedený titul 7 Days to Die.

Hra má vcelku jednoduchou premisu - jako přeživší katastrofy se o sebe musíte postarat v nehostinném světě. Toť vše. Každý sedmý den na vás bude útočit horda krvežíznivých nemrtvých, vaším úkolem bude se do té doby připravit, vybudovat obydlí, opevnění, nastřádat zásoby, aby vaše postava nezemřela hlady nebo žízní, najít třeba i léky a podobně. Zkrátka, postarat se o základní potřeby a nakonec si třeba i zvelebit svůj nový domov.

Titul velkou měrou stojí na plně zničitelném světě. To znamená, že cokoliv, co vidíte, můžete rozbít, posbírat materiály a ty dál použít a tak dále. Také, pokud ve vás dříme duše horníka, lze popadnout krumpáč a vydat se zdolávat hlubiny. Že dolovat, nacházet vzácné nerosty a budovat jeskynní komplexy může být zatraceně zábavné, to dokázal již hit jménem Minecraft. 7 Days to Die kombinuje podobný přístup ke světu a stavění s nutností přežít a výsledek je neobyčejně chytlavý.

Budete budovat nedobytný hrad? Opevníte již existující chatu, kterou jste našli mezi kopci? Dáte se na život nomáda, který přespí vždy tam, kam ho nohy zanesou? Možností je nespočet, stejně tak předmětů, které můžete hledat a konstruovat. Nakonec se třeba povede i zprovoznit motorku nebo automobil a budete se moci projíždět postapokalyptickou pustinou jako správní matadoři.

Hra je sice pouze v programu předběžného přístupu, což znamená, že oficiálně ještě nevyšla, ale není to vůbec poznat. Je již v současném stavu velice komplexní, nabízí propracované a uspokojivé budování z různých materiálů, stovky zbraní a předmětů a v podstatě nekonečný, procedurálně generovaný svět k prozkoumání. Ten se skládá z různých biomů, jak to bývá v podobných hrách obvyklé, pokud tedy například chcete najít kukuřici, kterou si pak můžete sami pěstovat, bude potřeba vyrazit tam, kde by ve skutečnosti opravdu kukuřice mohla růst a podobně. Takových rovin hratelnosti najdete v 7 Days to Die celou řadu a každá z nich dále prohlubuje zážitek.

Doporučení je tedy jasné, pokud máte alespoň trochu zájem o podobný žánr, 7 Days to Die rozhodně zkuste. Její komplexita, přehršel možností a propracovanost má potenciál si vás získat klidně na dlouhé desítky hodin.